Mniejsza liczba zakażeń wynika z mniejszej ilości skierowań wydanych przez POZ, bo na środę przypadł 11 listopada, czyli dzień wolny – wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka dzisiejszą sytuację epidemiologiczną w województwie lubelskim, kiedy odnotowano 526 zakażeń koronawirusa. I dodaje, że w najbliższych dniach należy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń.
Łóżka
Do końca miesiąca w lubelskich szpitalach będzie 2400 łóżek II poziomu dla pacjentów, których koronawirus jest główną chorobą wymagającą leczenia. Wyższa o blisko 200 liczba łóżek do utworzenia, niż pierwotnie planowano, jest związane z uruchomieniem Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Nałęczowie, który będzie funkcjonował od poniedziałku (16 listopada). Przypominamy, że jest to szpital na doleczenie – dla pacjentów, którzy jeszcze wymagają opieki medycznej.
Łóżek izolacyjno-obserwacyjnych poziomu I i II mamy łącznie 250, w tym zajętych jest 119 (stan na 13 listopada, na godz. 9). Natomiast łóżek II poziomu (zakaźnych) jest 1890, w tym 1537 zajętych. Łóżek z respiratorami mamy 160 w lubelskich szpitalach, w tym 137 już zajętych.
Izolatoria
W lubelskich izolatoriach jest obecnie 446 miejsc, w tym 59 zajętych. Na terenie województwa funkcjonuje ich siedem w grupie pierwszej. Jest to izolatorium Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, czyli Hotel Huzar, Hotel Delfin (szpitala w Białej Podlaskiej), Pensjonat Bankowy w Okunince (izolatorium szpitala we Włodawie), Szpital w Łukowie (odrębna część tej placówki medycznej), Roztoczanka w Suścu (szpitala w Tomaszowie Lubelskim) oraz dwa w Nałęczowie: Rezydencja Jesienna, w której jest 76 miejsc, w tym 4 już zajęte przez pensjonariuszy oraz Uzdrowisko ZNP, w którym obecnie jest 80 miejsc i przebywa 1 pacjent, ale w przyszłym tygodniu będzie w nim 120 łóżek.
Drugą grupę stanowi 5 dodatkowych izolatoriów tymczasowych, które rozmieszczone są w całym regionie, w tym jedno z nich w Lublinie znajdujące się w Szpitalu Neuropsychiatrycznym.
Laboratoria
Ostatniej doby lubelskie laboratoria wykonały 2512 testów. Dodatkowo 884 wykonało laboratorium zewnętrze spoza województwa. – Liczba zakażeń nie wynika z faktu, że laboratoria nie dają rady. Jest wręcz przeciwnie. Czas oczekiwania na wynik jest bardzo skrócony i w 100 procentach mieścimy się w 36 godzinach oczekiwania – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Większość próbek badana jest na terenie Lublina i okres od pobrania próbki do wyniku jest znacznie krótszy niż 36 godzin. W przypadku badań ze szpitala, czyli na przykład badań dla personelu czas oczekiwania jest jeszcze krótszy.
– Mniejsza liczba badań wynika z mniejszej ilości skierowań wydanych przez POZ, bo na środę przypadł 11 listopada, czyli dzień wolny. POZ dziennie wystawia około 1400 zleceń na test. Do dzisiejszej liczby zakażeń (526 – przyp. red) proszę się nie przywiązywać optymistycznie, bo jutro już będą wykonane zlecenia z ostatnich dni i należy się spodziewać około 1600 przypadków – wyjaśnia wojewoda.
Szpital tymczasowy
Do końca tygodnia trwa rekrutacja personelu w szpitalu tymczasowym, polegająca na zbieraniu deklaracji. W następnym tygodniu będzie to już rekrutacja polegająca na faktycznym zatrudnieniu.
Do piątku (13 listopada) zgłosiło się 290 osób chętnych do pracy. Wśród nich znajduje się między innymi 23 lekarzy, 4 studentów medycyny, 54 pielęgniarki, 9 studentów pielęgniarstwa, 42 ratowników medycznych, 11 salowych i sanitariuszy, 45 pracowników administracji oraz 84 osoby stanowiące inny personel.
Sytuacja epidemiczna w regionie
Na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano 9 nowych ognisk COVID -19. Są to: Blok Operacyjny-Arion Szpitale Biłgoraj, SPZOZ Hrubieszów-Oddział Wewnętrzny II, Zakład Pracy w Janowie Lubelskim, DPS w Krasnymstawie, Zakład Pracy w Kluczkowicach (powiat opolski), Placówka terenowa KRUS w Opolu Lubelskim, Laboratorium PCZ sp. z o.o.–Szpital w Poniatowej, Zespół Przedszkoli Nr 2-Przedszkole Nr 6 w Świdniku i OIAT–SPZOZ we Włodawie. Obecnie, w naszym regionie są 203 aktywne ogniska. 81 z nich jest w fazie rozwojowej, 77 w fazie stabilnej, 36 w fazie wygaszania oraz 9 tych nowych.
Do tej pory na terenie województwa lubelskiego odnotowano 33905 potwierdzonych przypadków, w tym 526 zarejestrowanych w ciągu ostatniej doby. Aktualnie objętych kwarantanną jest 31754 osób, w tym 1945 od wczoraj. Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym to 359, w tym 26 minionej doby. Mamy również 17257 ozdrowieńców od początku epidemii, w tym 720 osób wyzdrowiało od wczoraj. W naszym regionie zmarło 520 osób, 8 osób od czwartku.
Fot. Dominika Polonis/Archwium