W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie można wykonać kolonoskopię w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Badanie jest bezpłatne, wykonywane bez skierowania i w znieczuleniu.

Zadaniem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A jest on drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku w naszym kraju notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań.

Rak jelita grubego powstaje ze zmian łagodnych – polipów. Są one stwierdzane u około 25 procent badanych w wieku 50-65 lat nieprezentujących jeszcze żadnych objawów alarmowych ze strony jelita grubego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na usunięcie zmian w jelicie, a tym samym uniemożliwienie przekształcenia się ich w złośliwe zmiany nowotworowe jelita grubego.

– Kolonoskopia przesiewowa, którą proponujemy pacjentom, ma na celu wykrywanie wszystkich wczesnych zmian nowotworowych, w tym również polipów, które mogą transformować w stronę patologii nowotworowych. Jednocześnie przy okazji badania kolonoskopii przesiewowej usuwamy wszystkie nieprawidłowości w jelicie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach kierująca Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie. – Następnie usunięty materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego, dzięki któremu można ocenić, jaki był charakter zmiany i czy została ona usunięta w całości, jak również ustalić termin kolejnej kolonoskopii.

Wczesne wykrycie nowotworu jest bardzo istotne i wpływa na dalsze leczenie pacjenta.

– Celem programu jest wykrywanie i usuwanie wczesnych zmian przednowotworowych, wszelkich polipów, z których w przyszłości mogłyby się wytworzyć groźne zmiany nowotworowe. W mojej praktyce stwierdzałem już u niektórych pacjentów zmiany nowotworowe rozległe, które swój początek miały w polipie. Wykonana kilka lat wcześniej kolonoskopia z pewnością uchroniłaby te osoby przed operacją chirurgiczną i towarzyszącymi jej radioterapią lub chemioterapią – podkreśla dr n. med. Mariusz Szczerbiński, specjalista Klinicznego Oddziału Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Kwalifikacja do badań

Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz spełniają kryteria wiekowe:

* 50-65 lat lub

* 40-49 lat, posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Do badania w programie pacjenci kwalifikowani są na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterologii – doświadczeni endoskopiści, pracownicy Klinicznego Oddziału Gastroenterologii.

Znieczulenie

Kolonoskopii nie należy się obawiać. Badanie jest precyzyjne i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych kolonoskopia może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym. Odczuwany przez pacjenta dyskomfort jest zmniejszony do minimum.

Program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w SPSK Nr 4 w Lublinie jest realizowany od początku grudnia 2022 roku. Kampania społeczna “Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia

Rejestracja oraz informacje dotyczące badania:

* nr tel. 81 724 46 73,

* nr tel. 81 724 45 32,

* lub w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK Nr 4 w Lublinie, ul. Dr K. Jaczewskiego 8.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments