Już w środę (15 marca) o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” wyjątkowe wydarzenie. W tym roku obchodzimy 120. urodziny Józefa Czechowicza i z tej okazji wspólnie odczytamy „Poemat o mieście Lublinie”.

Józef Czechowicz to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się i zmarł w Lublinie. To również o tym mieście napisał jeden ze swoich utworów. Uwiecznił w nim spacer wędrowca po Lublinie.

Już od 2001 roku z inicjatywy dyrektora Ośrodka Tomasza Pietrasiewicza oraz prof. Władysława Panasa organizowane jest wspólne Czytanie “Poematu o mieście Lublinie” Czechowicza. W ten sposób świętujemy kolejne urodziny poety.

– W latach 2003 i 2013 (odpowiednio 100. i 110. rocznica urodzin) wydaliśmy specjalne płyty, na których wybitni współcześni polscy poeci nagrali czytane przez siebie fragmenty „Poemat”. Na tych unikatowych wydawnictwach usłyszeć można głosy m.in.: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Adama Zagajewskiego i wielu innych – podkreślają organizatorzy.

W tym roku, z okazji 120. urodzin Józefa Czechowicza, wydarzeniu towarzyszy akcja „Nie tylko poeci czytają Poemat”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać swój ulubiony fragment „Poematu” nagrać go w formie audio i wysłać na adres weronika.rechul@tnn.lublin.pl. Wszystkie nadesłane nagrania zostaną opublikowane na stronie poświęconej urodzinom Czechowicza. Akcja trwa do 15 marca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments