Już w sobotę, 8 czerwca, w teatrze H. Ch. Andersena odbędzie się premiera spektaklu „Bajki Wilde – O Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach” w reżyserii i adaptacji Daniela Adamczyka.

Bajki Oscara Wilde’a nie są tak znane, jak inne dzieła irlandzkiego pisarza, jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Są to wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości, chciwości – czyli innymi słowy o świecie, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał.

Adaptacja Daniela Adamczyka to kompilacja wybranych bajek Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Artyści przenoszą akcję opowieści przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury. W spektaklu wykorzystano kilka form wypowiedzi: teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni.

W obsadzie znaleźli się Piotr Bublewicz, Gabriela Jaskóła, Kacper Kubiec, Kinga Matusiak, Adam Organista, Mirella Rogoza-Biel, Natalia Sacharczuk, Bartosz Siwek, Katarzyna Staniewska i Łukasz Staniewski.

Spektakl powstał w koprodukcji Teatru im. H. Ch. Andersena i Centrum Kultury w Lublinie Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Ambasador Irlandii w Polsce – Emer O’Connell Partnerem wydarzenia jest Fundacja Kultury Irlandzkiej.

fot. Aleksandra Szyszko

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments