Nascar to najdynamiczniejszy sport wyścigowy na świecie, obejmujący rywalizację samochodów seryjnych głównie w Stanach Zjednoczonych. W każdym evencie samochody Nascar ścigają się wokół owalnego toru, a kierowcy mają własne zespoły, które pomagają doskonalić zarówno osiągi kierowcy, jak i parametry samochodu na torze. Cechą charakterystyczną wyścigów jest prędkość Nascar sięgająca ponad 300 km/h. Na czym polegają wyścigi Nascar i co powinieneś wiedzieć na temat tej dyscypliny?

Tor Nascar

Samochody Nascar poruszają się po torach wyścigowych. Większość z nich ma kształt owalny, jednak kilka imprez odbywa się na trasach drogowych, które nie mają ustalonego kształtu. Tory są podzielone na kilka różnych typów, w tym na tory krótkie, średnie, superspeedway i trasy drogowe. Krótkie tory mają długość od pół mili (847 metrów) do jednej mili (około 1700 metrów). Trasy drogowe są zazwyczaj dłuższe, dzięki czemu prędkość samochodów Nascar dochodzi często do ponad 300 km/h. Każdy tor w wyścigach Nascar jest wyjątkowy. Oficjalnie istnieje ponad 20 obiektów, na których odbywają się wyścigi przez cały sezon. Mają one specyficzne zakręty i kąty najazdu.

Prędkość Nascar i częste wypadki samochodów przyciągają kibiców na całym świecie. Obecnie gracze mogą obstawiać zakłady dotyczące trzech najwyższych profesjonalnych serii Nascar. Niektóre firmy bukmacherskie mają też w swojej ofercie mniej popularne konkurencje dające możliwość uzyskania lepszych kursów. Dobrym przykładem jest serwis LVBet, który od lat cieszy się znakomitą opinią wśród graczy typujących sporty motorowe, w tym Nascar. Wpisując specjalny lvbet kod promocyjny podczas wypełniania formularza rejestracyjnego, otrzymasz atrakcyjny pakiet powitalny złożony z aż czterech rodzajów promocji. Ponadto stali bywalcy mogą korzystać z innych benefitów i bonusów tymczasowych dedykowanych konkretnej dyscyplinie lub kategorii zakładów.

Sprzęt Nascar

Nascar to sport, w którym sprzęt odgrywa istotną rolę w wyścigu. Główne elementy wyposażenia to samochód fabryczny i wyposażenie załogi oraz elementu bezpieczeństwa kierowcy. Dopasowanie i sprawne działanie wszystkich trzech części wyposażenia pozwala kierowcy być pewnym siebie i odnosić sukcesy na torze. Najpotężniejszym narzędziem, jakim dysponuje kierowca, jest przede wszystkim samochód Nascar, ale jego pojazd nie przetrwałby nawet jednego wyścigu bez opieki, jaką zapewnia mu załoga. Ekipy wyścigów Nascar są czasami nazywane niedocenianymi bohaterami tego sportu. Dzieje się tak, ponieważ dbają o samochód i kierowcę, a często otrzymują za to nawet kilkukrotnie mniejsze wynagrodzenie.

Boks załogi Nascar przypomina trochę statek kosmiczny. Jest naładowany wszelkiego rodzaju elektroniką, która przekazuje załodze ważne informacje. Typowy pit-box ma dwa odbiorniki satelitarne do monitorowania pogody i warunków na torze, a także kilka płaskoekranowych monitorów, aby zobaczyć z bliska ich samochód na torze. Przyglądając się bliżej samochodowi Nascar, załoga może przewidywać i diagnozować problemy, a także działać jako dodatkowa para oczu dla kierowcy. Pit-boxy zazwyczaj mają także kilka mniej zaawansowanych technologicznie narzędzi przydatnych do drobnych napraw.

Przebieg wyścigu Nascar

Wyścig Nascar składa się z określonej liczby okrążeń, podzielonych na 3 różne etapy:

  • Etap 1 (okrążenie 1-60),

  • Etap 2 (okrążenie 61-120),

  • Etap końcowy (okrążenie 121-koniec wyścigu).

Liczba okrążeń wyścigu Nascar zależy od dystansu, który waha się od 300 do 600 mil oraz długości okrążenia na torze. Okrążenia kwalifikacyjne odbywają się w celu ustalenia pozycji startowych kierowców. Każdy z nich ma nadzieję na wygranie wyścigu lub ukończenie jak najbliżej czołówki stawki. Wyścig może się rozpocząć i zakończyć z powodu awarii, wypadku lub problemów związanych z warunkami atmosferycznymi. Proces ten odbywa się za pomocą systemu flag z zieloną oznaczającą normalny przebieg rywalizacji, żółtą flagą ostrzegawczą oznaczającą wypadek i czerwoną informującą o zakończeniu wyścigu z powodu pogody lub ekstremalnego przypadku, takiego jak poważny wypadek na torze.

Zasady i przepisy Nascar

W Nascar ważna jest prędkość, ale kierowcy i zespoły muszą również przestrzegać zasad i przepisów, które mają wpływ na każdy wyścig. Naruszenia regulaminu najczęściej dotyczą samochodu Nascar i jego elementów oraz pit stopu. Zasady Nascar są stosunkowo takie same w niższych ligach, z pewnymi drobnymi zmianami:

  • Ograniczenia silnika – silniki znane jako silniki z długimi i krótkimi blokami mają ograniczenia dotyczące ich ilości użytkowania w trakcie sezonu,

  • Limity samochodów – zespół wyścigowy może mieć tylko 12 samochodów w zestawie w trakcie sezonu i w przypadku awarii lub problemów z silnikiem,

  • Pit Stop – kierowca nie może jechać szybciej niż 88,5 km/h podczas pit stopu, w przeciwnym razie zostanie nałożona kara.

Samochody Nascar – skrzynia biegów

W Nascar wszystkie samochody wyścigowe mają manualne skrzynie biegów. Kierowcy używają czterobiegowej manualnej skrzyni o nazwie Andrews A431 Transmission. Przekładnie w samochodach Nascar mają kształt litery „H”. Ta konfiguracja wymaga od kierowcy użycia prawej ręki, aby chwycić drążek i wcisnąć go na określony bieg. W przeciwieństwie do przekładni w normalnych samochodach, samochody Nascar nie wymagają od kierowcy naciskania pedału sprzęgła podczas zmiany biegów. Chociaż samochody Nascar mają pedały sprzęgła, są one rzadko używane. Zamiast tego kierowcy zmieniają biegi, dopasowując prędkość pojazdu Nascar do jego obrotów na minutę. Proces ten wymaga od kierowcy doskonałego wyczucia prędkości, z jaką należy zmienić bieg. Jest to trudne, ponieważ w samochodach Nascar nie ma wskaźników obrotów. Zmiana biegów w złym czasie lub zmiana biegu na niewłaściwy może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

Silniki samochodów Nascar

W Nascar, jak w każdej innej kategorii sportów motorowych, silnik jest najważniejszą częścią pojazdu, a już na pewno najdroższym elementem wyposażenia. Nie można odnieść sukcesu ze złym silnikiem, co sprawia, że zespoły i producenci poświęcają dużo czasu i pieniędzy na badania, aby opracować najlepsze możliwe silniki w samochodach Nascar. W NASCAR Cup Series, czyli najwyższej klasie wyścigów jest obecnie 3 różnych dostawców silników, a są nimi Toyota, Chevrolet i Ford. Dzięki 3 różnym dostarczycielom wyposażenia można stwierdzić, że silniki nie są takie same. Jednak wszystkie są dość podobne, biorąc pod uwagę, że muszą przestrzegać ścisłego regulaminu.

Wszyscy trzej producenci silników do samochodów Nascar są również dużymi producentami samochodów komercyjnych. Ich zainteresowanie byciem w Nascar jest związane z ich własną komercyjną potrzebą sprzedaży samochodów. Podane wcześniej marki wykorzystują prędkość Nascar i popularność do opracowywania oraz prezentowania innowacji, które mogą zostać wdrożone w ich samochodach drogowych, kupowanych przez ich klientów. Ponadto Nascar to sposób na marketing i poszerzenie swojej marki, zwłaszcza gdy w grę wchodzi silna konkurencja. Gdyby wszystkie silniki były identyczne, nie byłoby potrzeby, aby wszystkie firmy były zaangażowane w wyścigi Nascar, a sport ucierpiałby finansowo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments