We wtorek (18 września) rozpoczął się trzydniowy Ogólnopolski Kongres Politologii. Organizacja czwartej edycji wydarzenia przypadła Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej, który do czwartku gościć będzie niemal 800 badaczy z całego świata.

Myśl przewodnia zjazdu brzmi „Państwo w czasach zmiany” i bezpośrednio łączy się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przed uroczystą inauguracją odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano publikację „Polska. Eseje o stuleciu”. Współautorzy książki – prof. Stanisław Michałowski, prof. Andrzej Friszke i prof. Andrzej Paczkowski, wraz z wydawcą, Bogdanem Szymanikiem, opowiedzieli o dwuletniej pracy nad zbiorem oraz potrzebą mówienia o zawikłanej historii Polski. Rektor UMCS wyraził także zadowolenie z możliwości organizacji Kongresu przez UMCS.

– Cieszę się, że mogliśmy włączyć się w przygotowania wydarzenia i reprezentować tegoroczną edycję Kongresu. To dla nas możliwość oddania hołdu tym, którzy mieli wpływ na dzisiejszą, wysoką pozycję naukową naszego Wydziału Politologii – mówił prof. Michałowski.

– To największe wydarzenie w świecie politologii – uważa prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. – Organizacja wydarzenia jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Hasło przewodnie towarzyszące czwartej już edycji należy rozumieć wielopoziomowo, o czym świadczy liczba i tematyka paneli dyskusyjnych, które rozpoczną się tuż po uroczystej inauguracji. Pamiętajmy, że obok kontekstu bieżącego, równie ważnym elementem refleksji o naszym państwie jest tło historyczne – dodaje prof. Hofman.

Prof. Tadeusz Wallas, przewodniczący Komitetu Nauk Politycznych PAN, który miał wpływ na decyzję o organizacji Kongresu na UMCS, podkreślał wysoki potencjał kadrowy Wydziału Politologii UMCS oraz kompetencje organizacyjne jego pracowników. Stwierdził, że wydarzenie zostało świetnie pomyślane i przygotowane, co podniesie poprzeczkę kolejnym organizatorom. Z kolei prof. Arkadiusz Żukowski, prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych podkreślił, że ważnym elementem rzutującym na postrzeganie szybko zmieniającej się rzeczywistości jest analiza państwa jako fenomenu, który trwa. Kontekst historyczny, który jest nieodłączną częścią badań nad państwem, nazwał latarnią morską, stabilnym elementem w bardzo szybko zmieniającym się środowisku.

Po konferencji prasowej i prezentacji publikacji „Polski. Esejów o stuleciu” w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS odbyła się oficjalna inauguracja Kongresu, na której pojawili się m.in. Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments