We wtorek (25 października) na Politechnice Lubelskiej w tzw. Rdzewiaku będzie można oddać krew. Uczelnia ogranizuje bowiem już XII Akcja Poboru Krwi na Politechnice Lubelskiej. Początek wydarzenia o godzinie 8:30.

Krew to dar serca, a także życia, jaki krwiodawcy niosą drugiemu człowiekowi. Dzięki niej możliwe jest ratowanie życia ciężko chorym, a także ofiarom wypadków, przeprowadzenie skomplikowanych operacji, produkowanie specjalistycznych leków krwiopochodnych. Galopujący postęp techniki, medycyny i biotechnologii nie był w stanie do dziś wytworzyć żadnego preparatu, który mógłby być pełnym substytutem krwi ludzkiej, dlatego krew jest darem niezastąpionym. Jeszcze przez długi czas ofiarność honorowych krwiodawców będzie niezbędna dla ratowania życia i zdrowia innych ludzi.

Przed oddaniem krwi należy być wypoczętym i wyspanym. Samą donację powinien poprzedzać lekkostrawny posiłek, niezawierający zbyt wielu tłuszczów, a także powinno spożywać się dużą ilość płynów (woda, soki z owoców). Powinno się też unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Krew magazynowana w bankach krwi stanowi zabezpieczenie potrzeb. Gdy będzie potrzebna, transportowana jest do szpitali dla chorych – ofiar wypadków ale również do planowych zabiegów.

Fot. Materiały promocyjne Politechniki Lubelskiej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments