Stan powietrza w Lublinie, pomimo wielu wysiłków podjętych przez władze miasta, nie napawa optymistycznie. Wymiana pieców „kopciuchów”, która od kilku lat odbywa się każdej wiosny, daje niewielkie rezultaty – zimą smog przekracza dopuszczalne normy niemal każdego dnia.

Najbardziej na jego niebezpieczne działanie narażone są dzieci, osoby przewlekle chore i starsze. Władze Lublina postanowiły wreszcie zabrać się za palący problem na poważnie i jak się okazuje, walka ze smogiem w Lublinie będzie miała teraz zupełnie nowe oblicze.

Prezydent Krzysztof Żuk poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych, że wśród priorytetowych projektów, które Ratusz chce zrealizować w najbliższym czasie, znalazł się program instalacji oczyszczaczy powietrza w lubelskich żłobkach. Inicjatywę wesprze Miejski Zespół Żłobków w Lublinie.

– Wkrótce w lubelskich żłobkach pojawią się oczyszczacze powietrza. Póki co to pilotażowy program realizowany w miejskich placówkach, w których przebywają najmłodsze dzieci – napisał prezydent.

Najmłodsi lublinianie uczęszczający do żłobków będą mogli wreszcie pooddychać świeżym, przefiltrowanym powietrzem. – Pilotażowy program obejmie instalację 9 oczyszczaczy powietrza, które staną w lubelskich placówkach należących do miejskiego zespołu żłobków w Lublinie – informuje Olga Mazurek-Podleśna.

Każde urządzenie wyposażone jest w specjalne funkcje pomiaru zanieczyszczeń, umożliwiające monitorowanie stanu powietrza w pomieszczeniu. Trafią do żłobków przy ul. Wileńskiej 19, ul. Okrzei 11, Wolskiej 5 (2 urządzenia), Puławskiej 7, Sowiej 4, Zbigniewa Herberta 12, Braci Wieniawskich 10, Nałkowskich 102. Placówka przy Zelwerowicza posiada już odpowiedni sprzęt filtrujący powietrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
5 lat temu

Czytałam gdzieś informacje, ze jeden dzien w smogu dla dziecka to tak, jakby WYPALILO ONO 4 PAPIEROSY!! Oczyszczacze sa bardzo potrzebne szczegolnie wlasnie dla nich. W przedszkolu u mojego malucha sa juz od dawna – modele ideal https://wentsystem.com/product-pol-3072-Oczyszczacz-powietrza-IDEAL-AP-30.html najwazniejsze dla mnie, ze moje dziecko wreszcie nie choruje tak czesto