Powstał w miejscu dawnej plaży niedaleko zemborzyckiego młyna – miejsca uczęszczanego przez wielu wczasowiczów , którzy chętnie zażywali kąpieli w Bystrzycy. Teraz znajdują się tam ośrodki turystyczne, rezerwat leśny i wyciąg dla narciarzy wodnych.
Historia zbiornika
Jego uroczyste otwarcie odbyło się w 1974 roku. Z tej okazji do Lublina przyjechał I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, a towarzyszył mu premier Piotr Jaroszewski. Zalew od początku był miejscem rodzinnego wypoczynku i rekreacji. Na niemal 300 hektarach wodnego obiektu pojawiły się zamówione przez miasto m.in. rowery wodne i gumowe pontony.
Infrastruktura wodna sprzyjała nie tylko rekreacji i amatorom sportowych wyzwań. Lublin potrzebował również zbiornika retencyjnego, który chroniłby miasto przed powodzią oraz zapewniał mu dostęp do wód podziemnych. Odwlekaną przez ponad dziesięć lat realizację projektu przyspieszyła powódź w 1964 roku.
Zalew zaprojektowany został w latach 50. XX wieku przez Kazimierza Bryńskiego, w którego planach pojawiły się: parking na 500 samochodów, muszla koncertowa i zadaszony tor wioślarski. Powstały obiekt różnił się jednak nieco od pierwotnych założeń.
Cechą, która go wyróżnia są atrakcyjnie zróżnicowane brzegi; od wschodniej części przodują tereny zalesione, pełne romantycznych zatoczek. Zachodnia cześć zalewu jest odsłonięta i znajdują się tam płytkie partie przybrzeżne, które sprzyjały amatorom kąpieli. Niestety od dłuższego czasu muszą oni się liczyć z jedną niedogodnością: pojawiającymi się często z Zalewie Zemborzyckim sinicami.
Atrakcje, z których teraz możemy cieszyć się przybywając nad zalew, są liczne: ośrodki turystyczne – Marina, Wrotków i Dąbrowa z kempingami i restauracjami, siedziby klubów żeglarskich, rezerwat leśny i wyciąg dla narciarzy wodnych.
Słoneczny Wrotków
W okresie letnim możemy się korzystać ze Słonecznego Wrotkowa – kompleksu basenów znajdującego się nad Zalewem Zemborzyckim z filtrowaną wodą, zjeżdżalniami i wypożyczalnią sprzętów sportowych. Obiekt jest nadzorowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Dookoła 12-kilometrowej linii brzegowej zalewu prowadzi też dwukierunkowa, asfaltowa ścieżka rowerowa. Trasa biegnie nie tylko przy brzegu zbiornika, ale również przy pobliskim lesie, dlatego obcowanie z naturą może stać się jeszcze ciekawsze. To idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu.
Zalew Zemborzycki to także raj dla wędkarzy. W jego wodach złowić można wiele gatunków ryb, niekiedy nawet sporych rozmiarów. Przy odrobinie szczęścia amatorzy połowów napotkają tam na węgorze, leszcze, liny, okonie, karpie, karasie, szczupaki, sandacze czy sumy.
Narciarze wodni
Wyciąg da narciarzy wodnych działa nad zalewem już od 2001 roku. Wake Park Lublin wchodzi w skład Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Reland, którzy na swoim koncie mają organizację wielu imprez wakeboardowych – również na terenie zalewu. Możemy tam korzystać z przeszkód umiejscowionych na torach wodnych oraz zaplecza sprzętowego i licznych udogodnień takich jak sklep wakeboardowy, przebieralnie, toalety czy restauracja. Ośrodek znajduje się przy ulicy Żeglarskiej 5A.
Wypad nad Zalew Zemborzycki na pewno dostarczy rozrywki i pozwoli na relaks w upragniony przez nas sposób. Jazda na rowerze, sporty wodne czy piknik na kocu nad zalewem pozwolą nam uciec od zgiełku miasta i codziennych problemów. Możemy tam spędzić czas z rodziną, lub samotnie spacerując wśród dobrodziejstw natury.