Trolejbus
Trolejbus

Lublin to miasto muzeów, kin, restauracji, licznych zabytków i propozycji na aktywne spędzanie wolnego czasu. Wszędzie można dotrzeć w prosty sposób, korzystając z komunikacji miejskiej. Warto chociaż raz przejechać się trolejbusem.

Lublin posiada rozbudowaną bazę komunikacji miejskiej, która pozwala na podróżowanie nie tylko w samym mieście, ale i na jego obrzeża. W jej skład wchodzi 229 autobusów. Poza dziennymi kursami autobusów, działają również trzy linie nocne, które obejmują prawie całe miasto i jego obrzeża. Komunikacja miejska posiada dwie strefy biletowe; pierwsza obejmuje teren miasta Lublin, druga strefa to cała trasa 35, oraz części trasy 5, 55 i nocną linię N2, które wkraczają poza teren Lublina.

1Trolejbusy

Jako jedno z trzech miast, Lublin posiada również sieć trolejbusów. Pojazdy poruszają się wykorzystując energię elektryczną, bez wykorzystania szyn. Trolejbusy pojawiły się na ulicach Lublina w 1953 roku. Wprowadzone zostały z przyczyn praktycznych, bo silniki spalinowe nie radziły sobie z pokonywaniem wzniesień. Teraz są wizytówką i atrakcją miasta. W okresie letnim skorzystać można z wycieczki zabytkowym trolejbusem turystyczny. Przejazd trwa ok. 45 minut.

Biletomaty

Pojazdy MPK Lublin wyposażone są w specjalne platformy mające ułatwić transport osób niepełnosprawnych oraz wózków dla dzieci. Przedsiębiorstwo proponuje użytkownikom bilety jednoprzejazdowe, okresowe oraz turystyczne w cenach normalnych i ulgowych. Bilety jednoprzejazdowe można kupić w biletomatach ustawionych przy niektórych lubelskich przystankach, w autobusach oraz kioskach i punktach handlowych. Pozostałe bilety okresowe, rodzinne i turystyczne dostępne są w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM na ulicach Nałęczowskiej i Zielonej.

2Rowery

Dla osób zainteresowanych przemierzaniem miasta w zdrowszy sposób, Lublin oferuje Lubelski Rower Miejski – 91 stacji, w których wypożyczycie i zwrócicie rowery miejskie w minutę. Jest to wygodny i praktyczny sposób na podróżowanie, bez obaw o sprzęt czy miejsce, w którym moglibyśmy go zostawić.

Warto zaznaczyć, że każde pierwsze 20 minut wypożyczenia jest darmowe. Pełna godzina to koszt 1 zł, druga wyniesie nas 3 zł, a trzecia i każda kolejna po 4 zł. Dodatkowo korzystanie z systemu ułatwi mobilna aplikacja, która pomoże wypożyczyć rower, namierzyć najbliższą stację i pokaże, ile obecnie w danym miejscu znajduje się rowerów.

Na dwóch kółkach możemy poruszać się po niemal 140 kilometrach pasów, tras i ścieżek rowerowych, które ułatwiają podróżowanie wśród pieszych i samochodów.

3Taksówki

W Lublinie funkcjonuje również około 15 korporacji TAXI oraz przedsiębiorstw do przewozu osób niepełnosprawnych. Warto zapoznać się z ofertami proponowanymi przez przewoźników, ponieważ wielu z nich dysponuje promocjami dla studentów, oraz stałych klientów.

4Szynobus

Podróżujący do Lublina z podmiejskich miejscowości mają również możliwość skorzystania z szynobusa na trasie Lublin – Lubartów, który zatrzymuje się w takich miejscowościach jak Wandzin, Niemce, Bystrzyca koło Lublina, Ciecierzyn i Rudnik. Jest to dobra alternatywa dla dojazdu do pracy, która pozwoli ominąć poranne korki.

Trasę obsługuje spółka Przewozy Regionalne. Pokonanie całej 26-kilometrowej trasy zajmuje niecałe 30 minut. Przewoźnik oferuje bilety jednoprzejazdowe, jak i miesięczne, uwzględniając ulgi ustawowe I studenckie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments