Głód może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a wówczas łatwo sięgamy po niezdrowe posiłki. Zbilansowane przekąski niejednokrotnie wymagają jednak starannego planowania i przygotowania. Pomimo to nikt nie lubi poświęcać większości swojego czasu na gotowanie, dlatego przedstawiamy Ci kilka pysznych i szybkich pomysłów na ciepłe oraz zimne przystawki.

Hummus z czarnej fasoli

Hummus jest świetną opcją do wielokrotnego wykorzystania jako samoistna przekąska lub dodatek do różnych posiłków. My polecamy Ci ten, w którym główną rolę gra czarna fasola. Ta roślina strączkowa jest bogata w kwas foliowy, magnez, ale jest również dobrym źródłem błonnika, białka, potasu i żelaza. Wszystkie wymienione składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomagają utrzymać zdrowy układ pokarmowy. Nie czekaj więc dłużej i przygotuj puszkę czarnej fasoli, a oprócz tego puszkę ciecierzycy, 2-3 ząbki czosnku, 1 cytrynę, 2 łyżki posiekanej kolendry, 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne,1/2 łyżeczki kminku, 1/4 szklanki wody, 2 łyżki oliwy z oliwek oraz sól i pieprz do smaku.

Najpierw odcedź i opłucz zarówno ziarna czarnej fasoli, jak i ciecierzycy, wyjmując je z puszki. Następnie użyj robota kuchennego, by połączyć wszystkie wyżej wymienione składniki oprócz oliwy z oliwek oraz soli i pieprzu. Całość miksuj aż do momentu by masa, która powstanie była gładka i gęsta. Dopiero w trakcie mieszania powstałego hummusu możesz stopniowo dodawać oliwę z oliwek. Na koniec spróbuj swojego dipu oraz dodaj sól i pieprz według własnego uznania.

Powstałą pastę możesz podawać z warzywami np. z kawałkami ogórka czy marchewki. Sam przysmak przechowuj do około tygodnia i przez ten czas trzymaj go w lodówce. Kiedy będziesz chciał go użyć ponownie wystarczy, że przed jego podaniem skropisz go odrobiną oliwy z oliwek.

Pieczone orzeszki z przyprawami

Orzechy to smaczna i szybka przekąska, która jest pełna zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, a nawet pomaga obniżyć poziom LDL, czyli ilość złego cholesterolu w organizmie. Ponadto są doskonałym źródłem białka, błonnika i witaminy E. Jeśli dodatkowo przyrządzimy je, dodając do nich wszelkie przyprawy, ten przysmak zyska na cennych wartościach i walorach smakowych.

Przed przygotowaniem przyprawionych orzechów będą Ci potrzebne: 1/2 łyżeczki mielonego kminku, 1/2 łyżeczki sproszkowanej papryki, 1/2 łyżeczki curry, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki sproszkowanego czosnku, 1/3 łyżeczki pieprzu cayenne, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru, 1/3 łyżeczki cynamonu, 2 łyżki oliwy z oliwek oraz 2 szklanki wybranych orzechów np. pekan, migdałów i nerkowca.

Zacznij od rozgrzania piekarnika do 150 stopni i wyłóż na blachę papier do pieczenia. W międzyczasie połącz wszystkie przyprawy w średniej wielkości misce. Dodaj również oliwę i całość mieszaj aż do momentu uzyskania gładkiej masy. Następnie do środka tego naczynia wrzuć orzechy i połącz je z powstałą mieszanką tak by były nią równomiernie pokryte. Teraz możesz już ułożyć je na przygotowanej wcześniej blaszce, układając je w jedną warstwę. Tak przygotowane orzechy piecz przez 12-15 minut w piekarniku. Po upływie tego czasu wyjmij powstałe przekąski na zewnątrz i odstaw je na około godzinę do całkowitego ostygnięcia. W późniejszym czasie możesz przechowywać orzechy w hermetycznie zamkniętym pojemniku, by przedłużyć ich przydatność do spożycia.

Wegetariańskie szaszłyki caprese

Te szaszłyki są bajecznie proste, a przy tym przyjazne dla osób będących na diecie ketonowej, ponieważ nie zawierają węglowodanów lub mają ich niewiele. Poza tym są gotowe w kilka minut, więc stanowią idealną przekąskę na imprezę lub spotkanie w gronie rodzinnym. Wszystko, czego będziesz potrzebować to: świeża mozzarella w kulkach, pomidorki koktajlowe, oliwa z oliwek, świeże i suszone liście bazylii, pieprz, sól oraz ocet balsamiczny.

Aby stworzyć pojedynczego szaszłyka caprese, zacznij od nabijania na wykałaczkę pomidora, później kulki mozzarelli, a na koniec jednego liścia świeżej bazylii i kontynuuj tę czynność, aż zapełnisz każdy taki patyczek do końca. Następnie ułożone na talerzu szaszłyki skrop octem balsamicznym i oliwą z oliwek, aby wydobyć smak sera i pomidorków. Możesz też użyć soli i pieprzu oraz suszonych listków bazylii.

Powstałe smakołyki spożywaj solo lub podawaj je z chrupiącymi tostami czy włoskimi bruschettami. Co więcej, od momentu przygotowania szaszłyków możesz przechowywać je do 12 godzin pod warunkiem, że będą leżały przykryte folią w lodówce.

Alternatywne frytki z bekonem i awokado

Jeśli znudziły Ci się tradycyjne frytki z ziemniaków i masz ochotę spróbować czegoś nowego, to sprawdź te, w których główną rolę gra awokado i mięsny akcent w postaci bekonu. Przystawki z owoców i z mięsa sprawdzą się bowiem przez cały rok i posłużą Ci na wiele okazji. Jedyne czego potrzebujesz to 2 dojrzałe awokado, około 8-12 plasterków wędzonego boczku, a do przyprawienia frytek wykorzystaj przyprawy takie jak papryka, cebula i czosnek w proszku. To wniesie Twoje przekąski na nowy poziom smaku.

Zacznij od nagrzania piekarnika do 230 stopni, a blachę wyłóż papierem do pieczenia. W tym czasie obierz ze skórki awokado, usuń ich pestki i pokrój je na talarki o podobnej wielkości. Owiń każdy kawałek owocu boczkiem, a w razie potrzeby przekrój jeszcze plastry mięsa na pół. Na koniec ułóż ćwiartki awokado zawinięte w bekon na blasze do pieczenia. Piecz je w nagrzanym piekarniku przez 12-15 minut lub do momentu, gdy mięso stanie się chrupiące, a w trakcie pieczenia odwróć je na drugą stronę, przypiekając je kolejne 12 min. Następnie w połowie czasu przygotowywania wyjmij blachę i ostrożnie odsącz z niej tłuszcz. Finalnie po pełnych 24 minutach frytki będą gotowe więc umieść je na papierowym ręczniku, aby pozostały, zawarty w nich olej mógł się wchłonąć. Całość podawaj na ciepło i w temperaturze pokojowej z wybranym sosem lub bez.

Mini pizze z cukinii

Kochasz pizzę i szukasz przepisu na przystawki o niskiej zawartości węglowodanów? Ten przepis na mini pizze z cukinii jest więc idealny dla Ciebie. Warzywne przekąski stanowią doskonały zamiennik dla ciasta i są naprawdę pyszne. W cukinii można też znaleźć wiele witamin, minerałów i dobroczynnych związków roślinnych. Dla przykładu jest bogata w błonnik, który wpływa na prawidłowe trawienie, zmniejszając ryzyko zaparć i różnych zaburzeń jelitowych.

Składniki, które musisz przygotować, by stworzyć te pyszne smakołyki to: 2 średnie cukinie, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, pieprz, sól, 1/2 łyżeczki oregano, odrobina sproszkowanego czosnku, 3/4 szklanki posiekanego sera mozzarella o obniżonej zawartości tłuszczu, 1/4 szklanki rozdrobnionego parmezanu, 4 plasterki pepperoni z indyka oraz 8 pokrojonych oliwek bez pestek. Opcjonalnie możesz też użyć świeżej, posiekanej natki pietruszki lub bazylii do dodatkowego przyprawienia talarków z cukinii.

Na początek pokrój warzywa w plastry, aby uzyskać około 16 kawałków. W międzyczasie połóż je na blasze do pieczenia i odłóż na bok, rozgrzewając piekarnik do 200 stopni. Następnie posyp te same kawałki cukinii solą i pieprzem oraz wymieszaj koncentrat pomidorowy, oregano i sproszkowany czosnek, rozprowadzając około jednej łyżeczki tej mieszanki na każdym plasterku. Połącz też przygotowane wcześniej sery w kawałkach i posyp nimi zielone talarki. Następnie dodaj pokrojone oliwki i plasterki pepperoni na sam wierzch i umieść całość w nagrzanym piekarniku. Zamiennie możesz też użyć patelni grillowej lub patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. W ten sposób podpiekaj mini pizze przez około 3-5 minut, aż ser się rozpuści. Tak przygotowane przekąski podawaj natychmiast po upieczeniu.

Pieczarki z kozim serem

Pieczarki nadziewane kozim serem wyglądają dość imponująco, a do tego są bardzo łatwe w przygotowaniu. Warto więc spróbować tego smacznego przepisu. Aby go zrealizować wystarczy, że przygotujesz: oliwę z oliwek, 3 kromki białego chleba, 1 mały ząbek czosnku, 140 g pokruszonego koziego sera, 1/2 szklanki świeżej natki pietruszki, 1/2 szklanki posiekanej, słodkiej czerwonej papryki, sól i dowolną ilość białych pieczarek np. 400 g.

Najpierw nagrzej piekarnik do 180 stopni i lekko naoliw blachę, zanim położysz na niej grzyby. Następnie rozdrobnij pieczywo i ząbek czosnku w robocie kuchennym, aż powstaną drobne okruchy. Wsyp tę mieszankę do szklanki i ponownie powtórz czynność rozdrabniania, tym razem mieszając osobno kozi ser, pietruszkę, sól i kawałki czerwonej papryki. Na koniec wydryluj też pieczarki. Wówczas możesz wypełnić już środek każdej wydrążonej pieczarki, dodając do niej łyżkę nadzienia, a na zewnątrz obtocz kapelusze grzybów powstałą wcześniej bułką tartą z czosnkiem. Potem umieść gotowe pieczarki na przygotowanej wcześniej blasze do pieczenia i piecz je około 15-20 minut aż staną się miękkie i lekko zarumienione. Na koniec posyp grzyby natką pietruszki i gotowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments