Zima w mieście. Atrakcje dla dzieci podczas ferii w Lublinie (program)

0
500

Zajęcia zachęcające do codziennej aktywności, interaktywne spotkania z gwiazdami sportu, spacery śladami lubelskich legend to tylko część wydarzeń, które znalazły się w ofercie przygotowanej przez Miasto Lublin w ramach Akcji „Zima w mieście”, która trwać będzie od 4 do 17 stycznia.

W czasie wolnym od nauki na uczniów będzie czekało wiele atrakcji w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach. Ze względu na epidemię zajęcia odbędą się w formule online.

– Z oczywistych względów, w czasie nadchodzących ferii zimowych nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty, jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo  i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście”. Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie online. Najważniejsze, aby dobrze zagospodarować ten czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Poranny rozruch, hip hop, a potem szachy

Uczestnicy zajęć każdy dzień ferii będą mogli rozpocząć od aktywności ruchowej, trenując w towarzystwie utytułowanych lekkoatletów. Sofia Ennaoui i jej klubowe koleżanki oraz Szymon Żywko przygotowali specjalne ćwiczenia, po których uczestnicy „Zimy w mieście”, bez problemu będą mogli rozpocząć naukę tańca: hip-hopu, cha-chy lub walca angielskiego, a po wysiłku obejrzeć film o znanych i nieznanych dyscyplinach sportowych albo poćwiczyć koncentrację podczas poznawania zasad gry w szachy.

Jak zrobić zjadliwą owsiankę i mieć zdrowy kręgosłup?

Spotkanie z dietetykiem przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Będą porady i podpowiedzi jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek, a także prezentacja ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję i samopoczucie.

Gwiazdy sportu w waszym domu

Kolejną propozycją są lubiane przez młodzież spotkania na kanale YouTube. Do udziału w nich zostali zaproszeni ciekawi zawodnicy lubelskich zespołów ekstraklasowych. Podczas sesji możliwe będzie zadawania pytań i zdobycie wiedzy o znanym sportowcu.

Legendy o Lublinie w ciekawej formie

Tegoroczną nowością są nagrania legend zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Niby znane, ale warto przypomnieć sobie najciekawsze opowieści o Lublinie. Przydadzą się podczas rozwiązywania questów.

Spacery i questy

Jedną z tegorocznych nowości są nagrania legend zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Ferie to doskonały czas na poznanie najciekawszych opowieści o Lublinie i historii miasta, a okazją do tego będą spacery. Aby uatrakcyjnić wędrówkę przygotowane zostały trasy do pobrania w bezpłatnej aplikacji oraz questy związane z legendami i przeszłością Lublina. Nowością jest quest „Sportowy Lublin w zagadkach”.

Biblioteki zapraszają nie tylko do czytania

Ciekawa propozycję dla uczestników Akcji „Zima w mieście” przygotowały również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, filie nr 2 i 11 organizują warsztaty plastyczne online dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, które dadzą maluchom satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.

Filia nr 32 świętuje Chiński Nowy Rok proponując zajęcia inspirowane kulturą chińską i przypadającym na czas tegorocznych ferii nowym rokiem w Chinach. Podczas warsztatów dzieci poznają jego genezę, znaczenie oraz związane z nim tradycje. Uczestnicy wykonają prace plastyczne: smoka na paradę smoków oraz lampion. Druga propozycja Filii nr 32 to Quiz Filmowy dla Dzieci. Uczestnicy w wieku 7-11 lat będą zgadywali kadry i utwory muzyczne z filmów i seriali dla dzieci. Na najlepszych czekają nagrody. Filia nr 35 organizuje online Zimowe zagadki literackie, Filia nr 37 przygotowała gry oraz quizy w oparciu o wybrane książki dla dzieci. Dla małych artystów przeprowadzone zostaną tutoriale plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik.

Filia nr 40 proponuje Sztafetę literacką – wydarzenie zakłada zabawę literacką polegającą na wspólnym tworzeniu książki. Każdemu uczestnikowi zostanie przydzielone jedno z dwóch zadań: stworzenia tekstu lub ilustracji. Na zakończenie każdy otrzyma wydrukowaną książkę, którą współtworzył.

Ferie w dzielnicach

Bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu podczas ferii przygotowały Dzielnicowe Domy Kultury. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszają na warsztaty online. W programie będą Poranki z PITZO – porcja ruchu przy muzyce street dance, M2 – domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych.

Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” proponuje w czasie Magicznych Ferii przenieść się w zaczarowany świat pełen ciekawych gier, zabaw plastycznych, niesamowitych opowieści i zagadek. Na uczestników będą czekać zaskakujące wyzwania: Turniej Trójmagiczny, wyprawy po magiczną różdżkę, tworzenie eliksiru, zagadki, których rozwiązanie pozwoli na wejście na wyższy poziom magicznych umiejętności.

Druga propozycja to Kulturalna paczka na ferie. Tegoroczna propozycja jest wyjątkowa, każdy zapisany uczestnik otrzyma warsztatowy ekwipunek z wszystkimi materiałami niezbędnymi do aktywnego uczestnictwa w warsztatach. Paczkę będzie można odebrać osobiście w głównej siedzibie instytucji, przy ul. Krańcowej 106, w umówionym podczas zapisu terminie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dom Kultury „3D – trzy przestrzenie kultury” SM „Czechów” kieruje swoją ofertę do dzieci
w wieku 7-12 lat oraz do młodzieży. W programie: warsztaty plastyczne, spotkania szachowe, warsztaty przyrodnicze, seanse filmowe oraz projekt filmowo-teatralny przybliżający historię dzielnicy Czechów. Dom Kultury SM „Czechów” zaprasza na warsztaty plastyczne, kreatywne, aktorskie, teatralne, wokalne, taneczne, pokazy filmowe.

Dom Kultury Kalinowszczyzna zaprasza natomiast na warsztaty teatralne, plastyczne, taneczno-baletowe, wokalno-muzyczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty rodzinne. Instruktorzy i aktorzy będą prowadzić na żywo (online) warsztaty i prezentować spektakle teatralne.

Domu Kultury „Przyjaźni” proponuje warsztaty plastyczne, umuzykalniające, baletowe i teatralne oraz krótkie spektakle teatralne.

Klub Osiedlowy „ODEON” będzie prowadził zdalne zajęcia taneczne, plastyczne, modelarskie, muzyczne.

Dom Kultury Skarpa SM Czuby proponuje cykl warsztatów: plastycznych, rękodzieła artystycznego, majsterkowania i tanecznych pod wspólnym tytułem. „Zimowe arcydzieła”.

Zajęcia organizowane przez Dom Kultury Błonie SM Czuby realizowane będą w pierwszym tygodniu stacjonarnie w Szkole Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Rycerskiej 9 w Lublinie. W drugim tygodniu zaplanowane są spotkania on-line, podczas których będą organizowane zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, gry i zabawy, warsztaty językowe, warsztaty bajkowe, warsztaty Tutti-Frutti, gry i zabawy na żywo i on-line.

Dom Kultury Łęgi SM Czuby zaprasza na warsztaty on-line z tańca i plastyki. W programie taniec modern jazz – próby zespołu transmitowane internetowo, ogólnodostępne – adresowane dla dzieci starszych i młodzieży lub plastyka – ogólnodostępne tutoriale przybliżające różne techniki i zabawy plastyczne dla wszystkich dzieci.

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na Ferie z Andersenem, podczas których online pojawią się emisje spektaklu i czytania performatywnego wraz z działaniami edukacyjnymi oraz warsztaty instruktażowe połączone z konkursami.

Akcja Zima w Kinie Bajka

Podczas Akcji Zima Kino Bajka udostępni najmłodszej widowni 14 filmów online. Obejrzymy m in.: „Najlepszą gwiazdkę”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Mirai”, „Sonię”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe lato z Tess” i „Przygodę Nelly”. Chętni otrzymają bezpłatnie kod dostępu do filmu i link do jego pobrania. Filmy będą dostępne od 2 do 17 stycznia. Zainteresowani po wybraniu tytułu z listy filmów będą proszeni o wiadomość na podany adres e-mail. W ciągu 24 godzin wysłana zostanie odpowiedź zwrotna wraz z linkiem aktywacyjnym oraz instrukcją potrzebną do obejrzenia filmu.

Pełna oferta atrakcji „Zima w mieście” oraz wszelkie informacje organizacyjne będą dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu

Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments