Ze względu na kolejne intensywne opady śniegu, akcja zimowego utrzymania miasta, weszła w tryb kryzysowy. Oznacza to, że drogowcy w pierwszej kolejności odśnieżają ulice, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.

Prace prowadzone są też na wzniesieniach i podjazdach. W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.

– Bardzo trudne warunki pogodowe zdecydowały o tym, że akcja jest prowadzona w trybie kryzysowym. Cały sprzęt i wszystkie służby biorą udział w odśnieżaniu miasta. Głównym celem i zadaniem priorytetowym jest teraz zachowanie drożności lubelskich ulic oraz chodników. Apelujemy również do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały specjalistyczny sprzęt – blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Mimo, że ulice są przejezdne, ze względu na zalegający śnieg panują trudne warunki do jazdy. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne – stałe intensywne opady i wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki.

Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto.

Do warunków drogowych dostosowywane jest również funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Wszystkie powstające zatory z udziałem pojazdów ciężarowych są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce.

Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu wynoszą już blisko 4,4 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł).

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);

  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);

  • w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);

  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments