W poniedziałek (11 stycznia) poznaliśmy zmieniony plan szczepień pierwszej grupy, w tym przede wszystkim seniorów. W pierwszej kolejności mają być szczepione osoby powyżej 80., a nie jak pierwotnie planowano 70. roku życia.

We wtorek (12 stycznia) wojewodowie mają wydać decyzje dotyczące transportu do punktów szczepień seniorów i osób mających problem z poruszaniem się. Trzy dni później, bo w piątek (15 stycznia) ma rozpocząć się rejestracja, która umożliwi zapisanie się na szczepienie osób powyżej 80. roku życia. Od poniedziałku (18 stycznia) szczepieni będą mieszkańcy DPS-ów. W piątek (22 stycznia) rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70 roku życia. Od poniedziałku (25 stycznia) rozpocznie się proces szczepień populacyjnych dla seniorów powyżej 70 roku życia.

Zapisy dla seniorów przed 70. rokiem życia prawdopodobnie mają ruszyć na przełomie marca i kwietnia.

Osoby posiadające nr PESEL otrzymają automatyczne e-skierowanie bez konieczności wizyty w przychodni.

Jak zapisać się na szczepienie?

Na szczepienie można zarejestrować się poprzez infolinię NFZ pod nr telefonu 989 lub 22 62 62 989. Można to zrobić też poprzez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), Internetowe Konto Pacjenta oraz za pośrednictwem lekarza lub placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.

Następnie po zapisaniu, kwalifikacji na szczepienie będzie musiał dokonać lekarz. Kolejny etap to wykonanie szczepienia w najbliższym punkcie szczepień oraz obserwacja pacjenta. Po upływie 21 dni szczepienie należy powtórzyć bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w szpitalach, u lekarzy POZ, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. W województwie lubelskim będzie ich ponad 400.

Punkty szczepień Lublin

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments