Komunia na rękę, brak tradycyjnego święcenia koszyczków wielkanocnych i triduum paschalne online – między innymi te zmiany wprowadził papież Franciszek, a za nim biskupi w Polsce w związku z epidemią koronawirusa.

Co jeszcze zmieni się w świętach wielkanocnych? W tej sprawie ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski wydał oficjalny list, który został odczytany podczas niedzielnych mszy.

Uroczystości Triduum Paschalnego, czyli mszę w Wielki Czwartek, Piątek oraz Wielką Sobotę będziemy mogli obejrzeć online. Wyjątkowo msze zostaną odprawione bez ludzi. – Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym z powodu koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie w szpitalach lub domach, jeśli w duchu oderwania od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki społecznego przekazu z celebracją mszy świętej, odmawianiem Różańca Świętego, Drogą Krzyżową lub inną formą pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i modlitwę do Najświętszej Maryi Panny, z wolą wypełnienia zwykłych warunków tak szybko, jak będzie to możliwe – zaznacza metropolita lubelski.

Triduum Paschalne

Papież Franciszek tłumaczy również, że Wielkanoc stanowi centralne wydarzenia w roku liturgicznym i nie może być ona przeniesiona na inny termin. Prosi on także, by biskupi i proboszczowie odprawiali uroczystości Triduum tylko w kościołach katedralnych i parafialnych.

Na zakończenie mszy świętej wielkoczwartkowej pominięta zostanie procesja, a Najświętszy Sakrament będzie umieszczony w tabernakulum. W czasie Wigilii Paschalnej pominięte będzie rozpalenie ogniska przed kościołem i poświęcenie ognia. Zamiast tego księża zapalą tylko paschał. Po zapaleniu świecy zostanie odśpiewany hymnu Exsultet, po czym nastąpi Liturgia Słowa. Natomiast w Liturgii Chrzcielnej będzie miało miejsce jedynie ponowienie wyznania wiary, po czym nastąpi Liturgia Eucharystyczna.

W Wielką Sobotę nie poświęcimy również koszyczka. Zaleca się jednak, by przed śniadaniem wielkanocnym pobłogosławić pokarmy w domach.

Spowiedź

Zmiany nastąpią także w spowiedzi, bo odbędzie się ona nie tylko w konfesjonale. – Zgodnie ze wskazaniami Prezydium Episkopatu w obecnych warunkach „można spowiadać w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – podkreśla metropolita lubelski.

Komunia święta

Każdy wierny ma obowiązek przyjąć komunię świętą w okresie wielkanocnym. – Obejmuje on czas od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Trójcy Świętej, która przypada w tym roku 7 czerwca. Zalecane jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, ale każdy wierny, ma prawo przyjąć Komunię Świętą także do ust – wyjaśnia ks. arcybiskup Stanisław Budzik.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments