To będzie prawdziwa lekcja historii dla najmłodszych i powrót do czasów dzieciństwa dla tych nieco starszych. W niedzielę (26 lipca) w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się kolejna edycja żniwowania. Na uczestników czekają liczne pokazy. Start imprezy o godzinie 11.

Kłosy zbóż dojrzały, więc czas rozpocząć żniwa. W najbliższą niedzielę na pola lubelskiego skansenu wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami w dłoniach, a za nimi podbieraczki, aby pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów.

Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach, tak jak to miało miejsce na przedwojennej wsi, wkroczą na pole obsiane żytem tuż przy wiatraku z Zygmuntowa. Podczas tego uroczystego, długo oczekiwanego wydarzenia – bo takim zwykle były żniwa, pracownicy muzeum będą chcieli przywołać atmosferę święta i ogólnej radości, która towarzyszyła żniwiarzom zawsze w tym czasie.

W tym dniu zaprezentowane zostaną pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy. Ponadto w ramach wydarzenia odbędą się pokazy „droga do chleba”, która poprowadzi od prac młynarza w wiatraku z Zygmuntowa do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.

W ramach tych pokazów zobaczycie pokaz młocki i oczyszczania zboża (okólnik z Urzędowa), pokaz czynności przygotowujących wyrób mąki (wiatrak z Zygmuntowa) i pokaz wypieku podpłomyków (chałupa z Żukowa).

Bilet normalny na wydarzenie kupicie w cenie 12 złotych, natomiast za ten ulgowy zapłacicie 6 zł w kasie przed wejściem do skansenu.

Fot. Aleksandra Szyszko/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments