W czwartek, 15 sierpnia, obchodzimy dwa święta: państwowe Święto Wojska Polskiego oraz kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji możemy cieszyć się dniem wolnym od pracy. Jeżeli nie planujecie w długi weekend wyjechać poza miasto, wybierzcie się na imprezy organizowane w Lublinie i okolicach.

Obchody Święta Wojska Polskiego

Czwartkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 8 uroczystym złożeniem wieńców na placu Litewskim, po którym odbędzie się msza święta w Archikatedrze Lubelskiej. Później pododdziały, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przejdą na plac Zamkowy. O godz. 10 odbędzie się składanie wieńców przy pomniku żołnierzy AK-WiN oraz tablicach pamiątkowych, a następnie kompanie honorowe przejdą w uroczystej defiladzie.

Organizatorzy zapraszają również na godzinę 11 na Błonia pod Zamkiem, gdzie odbędzie się festyn wojskowy i pokaz sprzętu służb mundurowych. Usłyszymy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina. Nie zabraknie też atrakcji dla uczestników festynu.

Kiermasz ziołowo-miodowy

Lubelski skansen zaprasza od godziny 11 na czwarty „Kiermasz ziołowo-miodowy” w sektorze Powiśle. W tej części muzeum, nad stawem rozstawione będą kramy i stragany z miodami, olejami, octami winnymi, nalewkami, mydłami i świecami zapachowymi, a także wyrobami z lawendy i róży.

W „ogrodzie zmysłów”, utworzonym w zagrodzie z Janiszowa, będzie można zwiedzić zielarnię, sam ogród sensoryczny i skosztować orzeźwiających napojów z mięty, czarnego bzu oraz miodów i „miodku” z mniszka lekarskiego. Dla dzieci przygotowano angażujące gry i zabawy. Natomiast dla dorosłych konkursy w rozpoznawanie ziół, porady oraz odczyt „Historia ziołolecznictwa”.

Odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w czwartek na odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Jest on przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Miejscem uroczystości odpustowych będzie muzealny zespół sakralny i rynek muzealnego miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna.

W programie odpustu znalazła się msza święta z procesją i poświęceniem bukietów, kram z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej, pokaz wyroby tradycyjnych bukietów zielnych oraz współczesne kramy odpustowe. Nabożeństwo z okazji święta Matki Boskiej Zielnej odbędzie się w drewnianym kościele z Matczyna o godzinie 16.

XXVI Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie

Ponad 40 trębaczy wystąpi na Runku Starego Miasta z okazji 26. Przeglądu Hejnałów Miejskich. Usłyszymy tradycyjne hejnały polskich miast, których tradycja sięga XVI wieku, kiedy po raz pierwszy hejnał został odegrany z wieży farnego kościoła św. Michała.

O godz. 9 w Bazylice oo. Dominikanów odbędzie się Msza Święta, po której trębacze udadzą się na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie oddadzą hołd zmarłemu w lutym klikonowi Władysławowi Stefanowi Grzybowi.

O godz. 16 odbędzie się uroczyste otwarcie wydarzenia przez prezydenta Lublina. Trębacze będą swoje umiejętności wygrywać do godziny 18. Na zakończenie odbędzie się koncert Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Legendarni w Lublinie

Grupa teatralna złożona z aktorów lubelskiego Teatru ITP w czwartek przejdzie się po lubelskim Starym Mieście. W zabawny sposób przedstawią dwie legendy, którymi postarają się rozbawić publiczność, a przy okazji sprawdzą, jak ludzie reagują na sztukę „w terenie”. Grupa będzie na nas czekać około godz. 14 na placu Po Farze.

A W REGIONIE …

Balloon Cup – Nałęczów 2019

Dzień wolny od pracy to idealny czas, żeby wybrać się z rodziną poza miasto. Proponujemy podniebną rozrywkę. W Nałęczowie odbywają się 14. Międzynarodowe Zawody Balonowe. W programie znalazły się loty zawodnicze (start przed Termami Pałacowymi) oraz Dożynki Gminne przed Urzędem Miejskim w Nałęczowie, gdzie zaplanowano korowód, konkursy, koncerty i występ kabaretu „Kałamasz” w wykonaniu aktorów serialu Ranczo.

Dożynki Gminy Niemce

Gminny Ośrodek Kultury w Niemcach zaprasza do Nowego Stawu, gdzie odbędą się Dożynki Gminy Niemce. Mieszkańcy tego regionu wezmą udział w korowodzie wieńców, mszy dziękczynnej, występie Gminnej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół w Niemcach oraz występach zespołów ludowych „Ciecierzyn” i „Dysowiacy”.

Organizatorzy rozstrzygną też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i konkurs kulinarny „Danie z ziemniaka”. Wystąpi również Chór Męski „Bas Canto” z Niemiec. Na uczestników czeka też wyjątkowa atrakcja: Dożynkowy konkurs w ujeżdżaniu byka.

Opera na prowincji. Straszny dwór

Z okazji obchodów Roku Stanisława Moniuszki na Lubelszczyźnie w czwartek o godz. 20 przed Pałacem Zamoyskich w Kozłówce przedstawiona zostanie opera „Straszny Dwór”. Siedziba pałacu stanie się żywą scenografią opery. Plenerowe przedstawienie odbędzie się w ramach projektu Opera na Prowincji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments