Piękna, wyrzeźbiona sylwetka to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Podpowiadamy, jak zmotywować się do ćwiczeń i nie zrezygnować po pierwszym treningu.

Niektórzy mają to szczęście, że mogą objadać się słodyczami i nic po nich nie widać. Z kolei inni tyją od samej myśli o deserze. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, musisz przyznać, że wzmocnione treningami ciało zdecydowanie lepiej wygląda niż wygłodzony worek kości. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie pięć praktycznych rad, jak zmotywować się do ćwiczeń i nie zrezygnować po pierwszym treningu.

1Zaplanuj swoje działania

Chodzi o zaplanowanie zarówno ćwiczeń, które będziesz wykonywać podczas danego treningu, jak również znalezienie czasu na aktywność fizyczną w swoim planie dnia. Dzięki wpisaniu treningu na stałe do kalendarza będziesz mógł wcześniej się do niego przygotować (np. biorąc do pracy torbę z rzeczami na siłownię).

Spójrz na listę obowiązków i na spokojnie zastanów się, kiedy możesz odbyć trening. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem – ćwicz rano, dzięki temu nie będzie szukał wymówek, ani musiał rezygnować z wieczornego spotkania ze znajomymi. Jeśli natomiast jesteś nocnym markiem – wieczory należą do ciebie, odrobina ruchu na koniec dnia pozytywnie wpłynie na twój sen. Trening nie musi być długi, na początek dobrze jest wyrobić sobie sam nawyk ćwiczenia, więc nawet pół godziny co 2-3 dni powinny wystarczyć. Pod warunkiem, że będziesz to robić regularnie!

2Mierz siły na zamiary

Niezwykle ważne jest, by nie przeciążyć organizmu. Każdy chciałby od razu podnosić ciężary i przebiegać maratony, jednak nie tędy droga. Szczególnie na początku należy mądrze dobierać stawiane sobie cele. Nie musisz od razu przerabiać “Turbo wyzwania” z Ewą Chodakowską, na start weź coś lżejszego. Stosując metodę małych kroczków powinieneś realnie spojrzeć na swoje możliwości treningowe i w miarę rosnącej sprawności podnosić poprzeczkę. Niezwykle ważna jest też rozgrzewka. Nawet nie próbuj myśleć o jej pominięciu, bo może skończyć się to naprawdę nieprzyjemnie. Szczególnie jeśli twoje ciało nie jest rozruszane, powinieneś przyłożyć się do rozgrzewki i poświęcić jej dużo czasu i uwagi. Bo przecież łapiąc kontuzję tylko zniechęcisz się do dalszych ćwiczeń.

3Niekiedy mniej znaczy więcej

Nie musisz od razu poświęcać całego wolnego czasu i robić tysięcy powtórzeń. Co więcej – nie powinieneś! Kluczem do dobrego, efektywnego treningu jest technika. Jeżeli wykonujesz ćwiczenia niepoprawnie, to nie będziesz widział rezultatów, a co więcej może to być niezwykle niebezpieczne dla twojego zdrowia. Dlatego na początku skup się na sposobie wykonywania ćwiczeń, a gdy opanujesz technikę – śmiało zwiększaj liczbę powtórzeń.

4Znajdź sobie kompana

Zwykle ciężko jest nam się zmotywować samemu. Co innego, gdy dzielimy czas z kimś. Dlatego tak wiele osób chodzi na siłownię lub biega z innymi. Jeżeli znajdziesz sobie choć jedną osobę, która będzie ćwiczyć z tobą, dużo trudniej będzie ci zrezygnować z aktywności. Porzucanie treningów zazwyczaj jest skutkiem lenistwa lub niechęci wychodzenia z domu. Jednak odmówienie towarzyszowi lub odwoływanie zaplanowanego, wspólnego wyjścia na ostatnią chwilę nie jest już takie proste. Choćby z tego powodu warto zadeklarować ćwiczenia z kimś, kto wyciągnie cię z domu, nawet gdy nie będziesz mieć na to ochoty.

5Baw się ćwiczeniami

Najważniejsze jest podejście do treningów. Nie myśl o nich jak o karze, bo automatycznie będziesz ćwiczyć z większą niechęcią. Spraw, by stały się przyjemnością – zmieniaj programy ćwiczeniowe, otoczenie lub sprzęt, z którego korzystasz. Jeżeli nie podoba ci się ćwiczenie z ciężarkami, spróbuj biegać lub idź na pływalnię. Znajdź swoją dziedzinę sportu, taką w której będziesz czuł się dobrze. Gwarantuję, że z czasem, gdy poznasz więcej ludzi zaangażowanych w treningi, twoje horyzonty poszerzą się i będziesz próbować nowych aktywności.

Ale pamiętaj, najważniejsze to zacząć już DZIŚ.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments