6 seriali, w których zagrał Lublin

0
1903

Lublin jako jedno z najpiękniejszych polskich miast ma bardzo wiele do zaoferowania filmowcom. Nasze miasto posłużyło również za plan zdjęciowy kilku znanych seriali.

1

„Czarne chmury”

Jeden z najbardziej znanych polskich seriali z lat. 70 XX wieku. Zdjęcia do serialu „Czarne chmury” w reżyserii Andrzeja Konica powstawały w 1972 roku. Lubelskie Stare Miasto zostało odpowiednio „ucharakteryzowane” przez scenografa Bolesława Kamykowskiego i udawało siedemnastowieczną Warszawę. Ekipie filmowej codziennie na planie towarzyszyły tłumy gapiów.

2

„Modrzejewska”

W 1990 roku w naszym mieście powstawały zdjęcia do serialu „Modrzejewska” w reżyserii Jana Łomnickiego. Sceny zostały zrealizowane w gmachu Teatru im. J. Osterwy. Akcja filmu rozgrywała się w warszawskim Teatrze Rozmaitości. W roli głównej wystąpiła Krystyna Janda.

„Determinator”

„Determinator” to serial kryminalny z 2007 roku, w którym Lublin „gra” rolę nienazwanego miasta wojewódzkiego, którym rządzą mafia i skorumpowane elity. Na ekranie oglądamy m.in. Rynek Starego Miasta, Bramę Krakowską, Wieżę Trynitarską, Ratusz, deptak, hotel „Europa” i plac Litewski. Obok Roberta Gonery, który wcieli się w postać głównego bohatera, wystąpili m.in. Przemysław Sadowski, Marian Dziędziel, Edyta Olszówka, Jan Wieczorkowski, Olaf Lubaszenko i Tomasz Karolak.

4
Skansen w Lublinie

„Sława i chwała”

Pod koniec lat 90. XX wieku w lubelskim skansenie Kazimierz Kutz nakręcił zdjęcia do jednego z odcinków serialu „Sława i chwała”. Przedstawił w nim dzieje polskiej inteligencji w latach 1914-1947. Historyczne przełomy i kataklizmy sąsiadują w serialu z równie burzliwymi dziejami miłości, zdrad i tragedii, których doświadczają poszczególni bohaterowie.

5
Wszystko przed nami fot. UM Lublin

„Wszystko przed nami”

Nakręcony w 2012 roku w Lublinie serial, opowiada historię młodych ludzi, którzy po latach emigracji decydują się wrócić do Polski. W kamienicy na Starym Mieście pod szyldem „Dobry adres” powstają kolejno bar, nowoczesny hotel i kancelaria prawna. Większość bohaterów w tej samej kamienicy także mieszka. Lublin był jednym z ważniejszych bohaterów serialu i został pięknie sfilmowany. Producentem kreatywnym serialu była Ilona Łepkowska.

6

„Wojenne dziewczyny”

Serial oglądamy na antenie TVP1 od marca 2017 roku. 80 procent zdjęć do niego powstawało w Lublinie. Jego reżyserem jest Michał Rogalski, a scenariusz napisał Marek Kreutz. Serial opowiada o walczących podczas okupacji hitlerowskiej młodych kobietach. W te role wcieliły się: Aleksandra Pisula, Marta Mazurek i Vanessa Aleksander. Oprócz nich na ekranie oglądamy również Józefa Pawłowskiego, Michała Czerneckiego i Danutę Stenkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments