W tym roku mija 79. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim. To tu odbyły się jedne z największych i najcięższych walk kampanii wrześniowej.

Mimo, że przez wielu działania zbrojne określane są jako jedna wielka bitwa, to przez historyków dzielone są jednak na dwa etapy nazywane I i II bitwą pod Tomaszowem Lubelskim. Trwały one od 17 do 27 września.

Z okazji rocznicy, w Tomaszowie Lubelskim zostanie zorganizowana uroczystość „Ocalić od zapomnienia”, której towarzyszyć będzie X Rekonstrukcja Historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim.

Piątek, 14 września: Dla młodzieży

Od godz. 8 młodzież będzie mogła uczestniczyć w zorganizowanym programie historycznym „Za Ojczyznę, za Honor, za Nas”, podczas którego zostanie przedstawiona Wojna Obronna z roku 1939. Spotkanie odbędzie się w Tomaszowskim Domu Kultury, a poprowadzą je członkowie Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera.

Sobota, 15 września: VII Tomaszowski Półmaraton

Sobotnie obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 11. Pierwszym punktem programu będzie VII Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939. Start biegu przy pomniku Żołnierzom Września 1939 r. Uczestnicy zmierzą się z trasą o dystansie 21,097 km. O tej samej porze wystartują też towarzyszące X Biegi Uliczne na stadionie OSiR „Tomasovia” oraz I Zawody Nordic walking Seniorów +60.

Sobota, 15 września: Uroczystości oficjalne

O godz. 15 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się Msza Święta w intencji poległych Obrońców Ojczyzny, a o godz. 16 przemarsz uczestników uroczystości z kościoła pod pomnik Żołnierzom Września 1939 i na Cmentarz Wojenny 1939 r. O godz 16.30 na cmentarzu zostanie wygłoszony Apel Pamięci, któremu asystować będzie Kompania Honorowa 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa i uroczyste złożenie wieńców na grobie Generała Tadeusza Piskora. Finałowy koncert tego dnia o godz. 17.30 zagra Patriotyczny Zespół „Góralska Hora” w Amfiteatrze Parku Miejskiego.

Niedziela, 16 września: Rekonstrukcje Bitew Tomaszowskich

W niedzielę władze miasta zapraszają na Łąki stadniny koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej, gdzie o godz. 11 odbędzie się Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny, a o godz. 12 – 10. Rekonstrukcja Bitew Tomaszowskich. Nie zabraknie rozrywki o wojskowej tematyce dla każdego. Organizatorzy przewidzieli dynamiczny pokaz pojazdów historycznych, pokaz musztry kawalerii Wojska Polskiego i rekonstrukcję walk z Rosjanami pod Tyszowcami.

Zaplanowano dodatkowe 3 pokazy: rekonstrukcję zrzutu Cichociemnych i rekonstrukcję życia ludności cywilnej pod okupacją niemiecką oraz pokaz walk o Tomaszów Lubelski w lipcu 1944 r.

Fot. Archiwum Tomaszów Lubelski

Impreza towarzysząca: II. Rajd Rowerowy „Szlakiem bojowym 1. pułku piechoty KOP”

Podczas weekendowego wydarzenia zostały również zaplanowane imprezy towarzyszące, do których należy II. Rajd Rowerowy „Szlakiem bojowym 1. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza”, którego trasa będzie przebiegać przez Lubyczę Królewską, Dęby, Wolę Wielką, Dachnów, Cieszanów, Rudę Różaniecką, Susiec, Ulów, Łosiniec, Maziły, Narol, Werhratę, Siedliska, i Hrebenne kończąc w Lubyczy Królewskiej. Rajd rozpocznie się o godz. 7 w sobotę, a zakończy o godz. 18 w niedzielę.

Pozostałe uroczystości

W sobotę o godz. 12 w Dachnowie i w niedzielę o godz. 9 w Łosińcu odbędą się też uroczystości ku czci żołnierzy 1. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza.

Fot. Archiwum Tomaszów Lubelski

Fot. Materiały archiwalne Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments