Akwarium – od czego zacząć?

0
175

Akwarium to piękny obiekt we wnętrzu mieszkalnym lub w biurze. Dobrze utrzymane, stanowi niezwykle fascynującą ozdobę.

Akwarystyka jest jednak hobby wymagającym. Wymaga rozwagi, pielęgnacji, systematyczności i dedykacji. Jeśli chcesz założyć swoje pierwsze w życiu akwarium, musisz podejść do tego w sposób przemyślany i metodyczny. Należy pomyśleć o zmiennych takich jak wielkość zbiornika, miejsce usytuowania akwarium, wytrzymałość podłogi, oświetlenie, temperatura wody, odpowiednie filtry, podłoże, rośliny. No i oczywiście kluczową kwestią jest takie dobranie mieszkańców akwarium, by mogli w komfortowy sposób egzystować w tych, dla nich przecież sztucznych, warunkach. Poniżej przeczytasz, na co warto zwrócić uwagę zakładając swoje pierwsze w życiu akwarium.

Rozmiar zbiornika i jego usytuowanie

Rozmiar zbiornika to kluczowy czynnik powodzenia w prowadzeniu tętniącego życiem akwarium. Musi być wystarczająco duży, aby mieszkańcy mieli przestrzeń niezbędną do optymalnego bytowania. W zależności od tego, jak duże jest pomieszczenie, gdzie umieścisz akwarium, jakie gatunki i jaką ich liczbę planujesz do zbiornika wprowadzić oraz oczywiście od zasobności portfela oraz wytrzymałości podłogi, na której postawisz zbiornik, decyzja w każdym przypadku jest odmienna. Warto plany skonsultować z fachowcem, który dobrze zna się na rzeczy i doradzi nam, co wybrać na początek. Zakupy do swojego pierwszego akwarium należy robić w sklepie, gdzie pracują specjaliści, dobrze zaopatrzonym i posiadającym szeroką ofertę najróżniejszych produktów związanych z akwarystyką.

Trzeba pamiętać o dużym ciężarze zbiornika. Warto od razu dokupić do niego specjalną szafkę pod akwarium. Jest to specjalistyczny mebel, nie tylko wytrzymały na nacisk, ale także odporny na działanie wody. Akwarium nie należy stawiać w miejscu bardzo nasłonecznionym – grozi to rozrostem niepożądanych glonów. Zazwyczaj zaleca się ustawienie zbiornika w głębi pomieszczenia.

Oświetlenie, temperatura i filtr

Pamiętajmy, że mieszkańcy akwarium potrzebują warunków odpowiadających klimatowi ich pochodzenia. Ryby ze strefy międzyzwrotnikowej wymagają oświetlenia, które zapewni im stały rytm dwunastogodzinnego dnia i dwunastogodzinnej nocy. Oświetlenie to kluczowy element wyposażenia akwarium. W miarę możliwości warto wraz ze zbiornikiem kupić dedykowaną mu pokrywę z wbudowanymi lampami. W ten sposób najłatwiej zapewnimy rybom odpowiednią ilość światła. Egzotyczne gatunki fauny i flory w twoim akwarium najprawdopodobniej wymagają dość wysokiej temperatury wody. Aby zapewnić im optymalne warunki należy wyposażyć zbiornik w termometr, który będzie czuwał nad ewentualnymi spadkami temperatury wody oraz grzałkę, która podgrzeje w miarę konieczności wodę w akwarium.

Absolutnie niezbędny na wyposażeniu akwarium jest filtr, dbający o klarowanie wody z nadmiernego mułu, glonów i produktów przemiany materii mieszkańców zbiornika. Odpowiedni poziom czystości wody w akwarium to jedna z najistotniejszych zmiennych.

Dobór mieszkańców akwarium

Niezależnie od tego, jaki typ akwarium będziesz prowadzić – słodkowodne, morskie -czy będziesz hodować ryby, czy ślimaki, krewetki lub same rośliny – musisz pamiętać o tym, by gatunki roślin i zwierząt:

  • nie były dla siebie nawzajem niebezpieczne,

  • współgrały w naszym zbiorniku podobnie, jak współgrają w naturze,

  • miały zapewnione podłoże, stopień zasolenia wody i towarzyszy, których potrzebują do optymalnego funkcjonowania.

Na początku przygody akwarystycznej nie warto eksperymentować z drapieżnymi gatunkami. Należy rybom zapewnić towarzystwo – zaleca się zarybiać zbiornik przynajmniej kilkoma sztukami jednego gatunku – oraz zawsze radzić się fachowców w sprawie wprowadzenia kolejnych mieszkańców akwarium.

Każdy ekosystem posiada równowagę, która zburzona może zrujnować całkiem naszą pracę i doprowadzić naszych mieszkańców akwarium do obumierania. Zachowanie delikatnego mikroklimatu zbiornika jest kluczowe. Dlatego właśnie akwarystyka to świetne hobby uczące dbałości o regularność zabiegów pielęgnacyjnych, dopracowywania szczegółów i odpowiedzialności.

Piękne akwarium to owszem ozdoba, ale przede wszystkim dom dla żywych przedstawicieli fauny i flory. Nie zapominajmy o tym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments