Czy znasz firmę, która rozpoczynając swoją działalność 70 lat temu, do dziś wykonuje swoje produkty tradycyjnymi metodami? Niewiele jest przedsiębiorstw, które obecnie stawiają na tradycję i dawniej przyjęte zwyczaje, jednak Manufaktura Cegły Cekobud jest jedną z nich. Dziesiątki lat na rynku i zaangażowanie czterech pokoleń pozwoliło na stworzenie zakładu, który jednocześnie odpowiadając na zmieniający się rynek, wciąż zajmuje się rzemieślniczą produkcją cegieł.

Historia Manufaktury Cegły Cekobud

Historia Manufaktury Cegły Cekobud zaczęła się już 70 lat temu, kiedy na terenach Kraśnika powstawało wiele zakładów ceramicznych. Wpływ na to miały zarówno zasoby gliny lessowej, jak i obecna sytuacja w kraju. W Polsce zaobserwować można było wtedy ogromne zapotrzebowanie na materiały budowlane. Zakłady pracy produkujące je w tamtych czasach nie były w stanie zaspokoić potrzeb rynkowych, dlatego w pewnym momencie, na terenie Kraśnika powstało aż 75 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją cegły. Jednak po złotych czasach, nastał kryzys, zmienił się ustrój w Polsce i nie każdy umiał odnaleźć się w nowych realiach. Do dziś pozostało tylko kilka z dawnych zakładów, z czego każdy specjalizuje się w innym obszarze rynku.

Rozwój Manufaktury Cegły Cekobud

Mimo iż zakład do dziś wykorzystuje tradycyjne metody produkcji cegieł, oparte w głównej mierze na pracy ludzkich rąk, nie oznacza to, że nie wymaga ciągłej modernizacji. Zarząd i właściciele dokładają wszelkich starań, aby ułatwić prace swoim pracownikom, jednocześnie zachowując tradycyjne sposoby wyrabiania materiałów ceramicznych. W najbliższym czasie Manufaktura planuje rozwój infrastruktury produkcji, co zwiększy jej wydajność, jednocześnie zachowując dotychczasowy poziom wyrobów ceramicznych.

Produkcja cegły ręcznie formowanej Manufaktury Cegły Cekobud

W czasach, gdy głównie zakłady pracy stawiają na automatyzacje i robotyzację, Manufaktura Cegły Cekobud do dziś zajmuje się ręcznym formowaniem cegły. Ich wyroby charakteryzują się starannym wykonaniem i troską o każdy detal. Nie ma dwóch takich samych cegieł – każda z nich jest w rzeczywistości różna od siebie. Ręczne formowanie cegieł zapewnia oryginalny kształt i fakturę, niespotykaną w przypadku cegieł produkowanych maszynowo.

Manufaktura Cegły Cekobud w dużej mierze dba również o środowisko. Rejony Kraśnika to tereny bogate w zasoby gliny. Umożliwia to formowanie cegieł z surowca, który znajduje się w okolicy zakładu. Eliminuje to zatem transport i emisję spalin do środowiska, jednocześnie znacznie zmniejszając ślad węglowy powstały przy produkcji ich wyrobów ceramicznych.

W Manufakturze Cegły Cekobud oprócz cegieł ręcznie formowanych dostępne są również płytki ceglane, stanowiące świetną alternatywę do cegieł pełnych. W przypadku remontu mieszkania i projektu, w którym uwzględniono ceglaną ścianę nie zawsze możliwe jest jej wykonanie z cegieł pełnych. Doskonałą opcją jest wtedy zastosowanie ceglanych płytek, które idealnie emitują prawdziwy ceglany mur, a nie stanowią dodatkowego obciążenia konstrukcji, jak również nie zmniejszają znacząco powierzchni użytkowej w mieszkaniu.

Pozostała oferta Manufaktury Cegły Cekobud

Cegły ręcznie formowane i płytki ceglane to nie cały asortyment kraśnickiej Manufaktury. W ich ofercie znajdują się również zaprawy murarskie o wyselekcjonowanym składzie, dedykowane głównie ceramice ręcznie formowanej. Zaprawy z uwagi na zawartość trasu reńskiego doskonale sprawdzają się w przypadku stosowania ich w murach o wysokiej nasiąkliwości, a oprócz tego składnik ten niweluje powstawanie wykwitów wapiennych. Ponadto szeroka gama impregnatów i koncentratów mających na celu zabezpieczanie i czyszczenie ceglanych murów, pozwala na właściwe dobranie ich do danych rodzajów elementów ceramicznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments