Lublin odwiedził Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas jednodniowej wizyty 7 grudnia, spotkał się z władzami Lublina oraz przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, młodzieżą i nauczycielami Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, a także pracownikami i studentami UMCS.

– Dzisiejsza wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych to ważne wydarzenie dla Lublina. Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału naszego miasta we wszystkich wymiarach jego funkcjonowania, w tym również pod kątem działań realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Najważniejszym jednak tematem wizyty były kwestie związane z sytuacją polityczną w Ukrainie i trwającą tam wojną oraz rolą Lublina, jako ośrodka wsparcia dla uchodźców. Wspólnie z przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie mieliśmy możliwość zaprezentowania naszych dotychczasowych działań pomocowych oraz wskazania wyzwań, jakie niesie ze sobą kryzys uchodźczy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

W lubelskim Ratuszu ambasador Mark Brzezinski spotkał się z wiceprezydent Lublina Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, pracownikami Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej i Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin oraz przedstawicielami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie, który reprezentowali Kristina Yonauskaite ze Stowarzyszenia Homo Faber oraz Paweł Sieniow z Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa.

Ostatnim punktem delegacji była wizyta w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów z udziałem Mariusza Banacha, zastępcy prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania, polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz nauczycieli ukraińskich pracujących w lubelskich szkołach w ramach programu „Cash for Work”, finansowanego przez amerykańską organizację CARE.

Wizytę w Lublinie rozpoczął wykład Ambasadora USA na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, w ramach cyklu „Rozmowy Dyplomatyczne”. W prelekcji, a potem w dyskusji poświęconej współczesnym stosunkom międzynarodowym, wzięli udział pracownicy i studenci uczelni. Markowi Brzezinskiemu, podczas wizyty w Lublinie, towarzyszyła Jeanne Briganti z Ambasady Stanów Zjednoczonych, zajmująca się sprawami kulturalnymi.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments