By uczcić 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim już w piątek, 19 kwietnia, rozpocznie się Akcja Żonkile. Start o godzinie 8. Wydarzenie potrwa do godziny 18.

– Od kilku lat koordynuję w Lublinie akcję Żonkile, która jest związana z obchodami rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, a jej organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Cieszy mnie, że z roku na rok coraz więcej ludzi wie o akcji, a lublinianie chętnie w niej uczestniczą. Zachęcam do udziału poprzez przypięcie do ubrania papierowego żonkila, symbolu pamięci, szacunku, godności i nadziei – mówi Maria Stępień organizator akcji.

W 2019 roku przypada setna rocznica urodzin i dziesiąta rocznica śmierci Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania Warszawskiego. W każdą rocznicę tego wydarzenia Edelman składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Z tej okazji na Starym Mieście oraz w okolicach miejsca, gdzie znajdowało się getto w Lublinie wolontariusze rozdadzą sztuczne żonkile. W ten sposób chcą pokazać, że łączą się z pamięcią o tych, którzy zginęli w walce o godność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments