Biedronka będzie sprzedawać testy na COVID-19. Czy są skuteczne?

0
449

Sieć Biedronka jako pierwsza w Polsce od poniedziałku (15 marca) będzie sprzedawać certyfikowany test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2. Test został wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab i jak zapewnia producent ma dokładność ponad 98 procent. Można go wykonać w warunkach domowych. Jedna sztuka kosztuje 49,99 zł.

Test Primacovid to tak zwany test serologiczny. Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. Test jest wyjątkowo prosty w użyciu. Do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut.

– Testy sprowadzone przez Biedronkę to są certyfikowane testy przeciwko SARS-CoV-2. Według doniesień ma on 98 procent czułości. Nie jestem jednak przekonana do tego, by takie profesjonalne testy były dostępne w tego typu placówkach, bo do wykonania tego testu jest potrzebne pobranie krwi. Nie wiem, jak to będzie wyglądało, czy wykonujący test ma się sam skaleczyć w palec i nanieść tą krew – mówi profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS. – Skłaniam się do tego, by takie testy wykonywać w placówkach medycznych – dodaje.

Test będzie sprzedawany od poniedziałku (15 marca) do wyczerpania zapasów i będzie kosztował 49,99 zł za sztukę. Decyzją sieci Biedronka jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie 3 sztuki testu Primacovid.

Fot. Materiały prasowe/ Biedronka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments