Będzie więcej łóżek w lubelskich szpitalach, łóżek z respiratorami, a także nowe izolatorium – zapowiedział na konferencji Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Przypominamy, że wojewoda lubelski od poniedziałku przebywa na kwarantannie po kontakcie z posłem PiS Przemysławem Czarnkiem, u którego potwierdzono obecność koronawirusa. Wojewoda pierwszy test będzie miał najprawdopodobniej w najbliższą sobotę. – Czuje się dobrze, nie mam żadnych objawów. Jest duża szansa, że się nie zaraziłem koronawirusem – mówi Lech Sprawka.

Szpitale

Sprawka tłumaczy, że w coraz większej liczbie szpitali zaczyna brakować łóżek. Nie ma ich już prawie w Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Łukowie oraz Białej Podlaskiej. Dlatego wkrótce zakażonych pacjentów zaczną przyjmować dodatkowe oddziały: internistyczne i pulmonologiczne.

– Chciałbym, żeby do końca następnego tygodnia tych łóżek było 2 razy więcej w stosunku do tego co mamy obecnie. Tylko w Lublinie zwiększymy ich liczbę o 30, a w tym będzie 6 łóżek z respiratorami – obiecuje wojewoda.

Wojewoda zaznacza również, że w szpitalach II stopnia zaczyna brakować nie tylko miejsc dla pacjentów, ale i personelu medycznego. – Będę namawiał lekarzy-rezydentów, żeby zajęli się chorymi na koronawirusa – podkreślał podczas briefingu online.

Izolacja

Sprawka podkreśla, że w czwartek (8 października) wyda kolejne polecenie, które będzie dotyczyło utworzenia nowego izolatorium na terenie województwa lubelskiego. Izolatorium zostanie utworzone we Włodawie. – Chcemy ograniczyć do minimum izolację domową, bo przez to wzrasta liczba przypadków. W domu człowiek nie uniknie kontaktu z innymi domownikami, przez co może ich zarazić – podkreśla.

Tylko dziś na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 106 nowych przypadków, a w całym kraju było ich ponad 3 tysiące. Na Lubelszczyźnie mamy łącznie 3514 przypadków zakażenia, 2302 ozdrowieńców i 60 osób zmarło. Aktualnie 232 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 8265 poddanych kwarantannie i 257 objętych nadzorem epidemiologicznym. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 107 319, w tym 2 792 osób zmarło.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments