Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegółowe wytyczne, co należy zrobić, gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa, bądź co ma zrobić lekarz gdy podejrzewa zakażenie. Sprawdźcie, jak należy postępować krok po kroku.

W przypadku pacjenta podejrzanego o zakażenie koronawirusem w pierwszej kolejności lekarz rodzinny dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta poprzez wywiad i udzielenie teleporady. Jeżeli objawy nie ustępują lekarz bada pacjenta osobiście.

Następnie w sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta lekarz zleca wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu, lekarz kieruje pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych albo szpitala jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji.

W przypadku pacjenta, który jest wstanie samodzielnie przemieszczać się, lekarz, przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie na covid i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego. Na test można pojechać jedynie swoim samochodem pod warunkiem, że nie będzie się miało kontaktu z innymi osobami i nie będzie się z niego wysiadało.

W sytuacji skierowania pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udziela pacjentowi, nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, porady albo teleporady, podczas której dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych pacjenta, u którego wystąpiły objawy, lekarz informuje o przewidywanej dacie zakończenia okresu izolacji oraz o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania.

Podczas porady albo teleporady, lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym dalszym przedłużeniu okresu izolacji w warunkach domowych. Zakończenie izolacji następuje dopiero po teleporadzie w ostatnim dniu przedłużonego okresu tej izolacji, podczas której lekarz decyduje się zakończyć jej proces.

W przypadku pacjenta, który nie jest wstanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w sytuacji zlecenia wykonania testu zleca pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej. Po stwierdzeniu konieczności leczenia szpitalnego zleca transport pacjenta do szpitala.

W przypadku postępowania z pacjentem zakażonym można skierować pacjenta do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych, bądź leczenia do szpitala. Przed przyjęciem do leczenia szpitalnego pacjent jest poddawany ocenie stanu zdrowia w miejscu wydzielonym od miejsca przeznaczonego do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom niezakażonym. Jeżeli pacjent wymaga hospitalizacji szpital II poziomu jest zobowiązany do leczenia pacjenta zakażonego, natomiast szpital III poziomu jest zobowiązany do leczenia pacjenta zakażonego i jego chorób współistniejących.

Wykaz mobilnych punktów testów na COVID-19  znajdziecie tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments