Cyrkowa wiosna w Lublinie. Incydent Polski 2022 (program)

0
134

Warsztaty Kultury w Lublinie oraz ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszają od 22 do 24 kwietnia na Incydent Polski, czyli najciekawsze propozycje spektakli cyrkowych, które biorą udział w konkursie. Zobaczymy próbki i fragmenty pokazów, nad którymi pracują artyści, a które mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe.

W efekcie artyści wyprodukować będą mogli własne przedstawienie. Dodatkową atrakcją wydarzenia będą dwa zagraniczne spektakle specjalne w wykonaniu utalentowanych artystek cyrkowych.

Pierwszym pokazem specjalnym będzie „Cruda”Collectif À Sens Unique (Francja)”. Ten spektakl to pełne humoru zanurzenie się w przeszłość byłej gimnastyczki. Wstęp płatny jest 10 zł, a bilety dostępne będą od poniedziałku (11 kwietnia) na stronie goingapp.pl. Dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy.

Drugim pokazem będzie „OPTICON czas między 3D a 2D” Eliska Brtnicka. Jest to pokaz specjalny Circus Next, to akrobatyczno-fizyczne widowisko zaprezentowane przez artystów z Czech o utrzymaniu ruchu na nieruchomym zdjęciu. Wstęp bezpłatny.

Wydarzeniu będą towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac. Zobaczymy 8 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe.

Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie również tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu. Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów.

– Jeżeli nie możecie doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów to bardzo serdecznie zapraszamy na Incydent Polski. Zobaczymy cyrkowe projekty w wykonaniu zdolnych, młodych artystów. Dodatkowo dwa świetne spektakle w wykonaniu utalentowanych artystek uznanych na europejskich scenach cyrkowych. Z pewnością będzie na co popatrzeć – podkreśla Iwona Kornet, organizator wydarzenia z Warsztatów Kultury.

Carnaval Sztukmistrzów trwać będzie od 28 do 31 lipca na Starym Mieście w Lublinie. Program karnawału różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem. Na ulicach Lublina zagoszczą także buskerzy, wywodzący się z dawnej ulicznej sztuki ludycznej. Warto wspomnieć, że podczas festiwalu nie zobaczymy artystów wykorzystujących do pokazów zwierzęta.

Program

Piątek (22 kwietnia) – Chatka Żaka

Godz. 17:00„Dr Acrylicstein”Kamil Dziliński 20’ – MałaSala17:30„Ex-libris”Marta Mądry 20’ – Duża Sala

Godz. 18:00„The Trick”Roman Słomka & Wojtek Rotowski 20’– Mała Sala

Godz. 18:30„Wesele grało do 3:33″Kolektyw INC 20’ – Duża Sala

Godz. 19:30 „Mechanicy”Ale Circus Dance Company 20’ –Duża Sala

Godz. 20:00 spotkanie artystów i publiczności – Foyer przed Dużą Salą

Sobota (23 kwietnia) – Chatka Żaka

Godz. 16:30 „Ciiii…”Tomasz Piotrowski 20’ – Mała Sala

Godz. 17:00„Halo Sąsiad”Fantasmagorie 30’ – Korytarz /Patioprzy przy Parku Akademickim

Godz. 18:00 „Boy: looking for a friend” Piotr Sikora 45’ Premiera incydentu (pełny spektakl) – Mała Sala

Godz. 19:00 spotkanie artystów i publiczności – Foyer przed Dużą Salą

Godz. 20:00„Cruda”Collectif À Sens Unique – 30′ Duża Sala (bilety!)

Niedziela (24 kwietnia) – CSK

Godz. 17.00 sala baletowa „OPTICON czasmiędzy 3D a 2D”

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments