Od piątku (1 października) do niedzieli (10 października) trwać będzie Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego Cyrkulacje 2021. Wydarzenie rozpocznie się od premiery Tribute – Fundacja Sztukmistrze o godzinie 19 w CSK.

Czy cyrk może być sztuką? Z pewnością! Potrafi zachwycać, trzymać w napięciu, ale też opowiadać niezwykłe historie. Przekona się o tym lubelska publiczność, która wybierze się na tegoroczne Cyrkulacje. Na tydzień przed corocznym konkursem etiud czekają nas dwa niezwykle ciekawe spektakle: ODD i Tribute.

– Chcemy, by dla lublinian Cyrkulacje były okazją do odkrywania wszystkiego, co w cyrku najlepsze, dlatego od pewnego czasu poza pełnym emocji konkursem etiud szukamy też widowiskowych pełnometrażowych spektakli, które pokazują jak wyjątkową i różnorodną sztuką potrafi być cyrk mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Poza konkursem etiud na scenach Centrum Spotkania Kultur będziemy mogli zobaczyć polską premierę, czyli Tribute w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze nawiązujący do Sztukmistrza z Lublina”, a także futurystyczny spektakl ODD Rauliego Dahlberga z fińskiej grupy Race Horse Company (mistrza akrobacji na trampolinie), który został właśnie nominowany w dwóch kategoriach do International Circus Awards, czyli „cyrkowych Oscarów”.

Race Horse Company to jedna z najczęściej występujących na arenie międzynarodowej fińskich ekip cyrkowych. Spektakl ODD to inspirowany science fiction ultra-fizyczny cyrk, który bawi się ograniczeniami praw fizyki. Jego centrum stanowią wirtuozerskie akrobacje Dahlberga na trampolinie. Bez słów, przez akrobatykę i manipulację przedmiotami, z wykorzystaniem unikalnych rekwizytów, Race Horse Company zabiera w świat, który wykracza poza codzienne doświadczenia.

Dahlbergowi towarzyszy muzyk i pionier loopowania na żywo Miro Mantere, który swoimi kompozycjami i własnymi instrumentami tworzy nastrojowy pejzaż dźwiękowy, oferując dużo przestrzeni na improwizację i interakcję między dwoma artystami. Widowisko audiowizualne dopełnia projekt oświetlenia w wykonaniu Jere Mönkkonena. Spektakl O’DD w Polsce będzie można zobaczyć tylko w Lublinie.

Tribute to spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. Pół żartem, pół serio jak zwykł pisać noblista, za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych snuta jest opowieść o ponadczasowych dylematach „Sztukmistrza”, o duchach, o tym co zniknęło nagle i bezpowrotnie w „Wielkiej katastrofie”. Ludzkie słabości, obawy, nadzieje i radości są jednak wciąż takie same i o tym też jest ten spektakl.

Bilety można kupić w aplikacji Going, na empikbilety.pl oraz w salonach Empik. Ilość biletów ograniczona.

Program

Polska Premiera: Tribute – Fundacja Sztukmistrze

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1

1 października, godz. 19.00

2-3 października, godz. 16.00

Spektakl Specjalny: ODD – Race Horse Company

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1

2-3 października godz. 18.00

Fot. Maciek Rukasz/materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments