W skali całego kraju mamy ponownie najwyższy wskaźnik zakażeń. Na 100 tysięcy mieszkańców województwa lubelskiego wynosi on 10,5 (podlaskie 9,7, zachodniopomorskie 4,7, mazowieckie 3,6, warmińsko-mazurskie 3,4 i podkarpackie 3,2).

Przypominamy, że podczas trzeciej fali decydującym wskaźnikiem do objęcia strefą żółtą danego regionu był wskaźnik 6,0, a 12,0 do strefy czerwonej. – Gdybyśmy obecnie kierowali się tym wskaźnikiem bylibyśmy już dawno w żółtej strefie. Jeżeli będzie dochodzić do decyzji o obostrzeniach to obecnie wskaźnik 12,0 to granica strefy żółtej i 24,0 granica strefy czerwonej – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Od wczoraj wykonano w naszym regionie 2 tysiące szczepień, przez co wskaźnik na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 9,44. Jest to pierwsze miejsce w skali kraju pod względem szczepień z ostatniej doby. Najwięcej zaszczepionych jest w Lublinie.

Najwyższy wskaźnik zaszczepień w układzie gmin ma miasto Stoczek Łukowski i wynosi on 54,4, Puławy 53,6 i Lublin 53,2. Najniższy wskaźnik zaszczepienia ma gmina Serniki i wynosi on 25,8.

Lubelskie szpitale

We wtorek (28 września) Lech Sprawka, wojewoda lubelski wydał polecenia dla kilku lubelskich szpitali dotyczące zwiększenia liczby łóżek izolacyjno-obserwacyjnych i zakaźnych dla pacjentów z COVID-19. Te nowe pojawią się między innymi w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach, Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie i w Szpitalu Tymczasowym w Targach Lublin (II moduł, 56 łóżek).

Od 1 października wszystkich łóżek będzie 433, w tym 34 respiratorowe (dla 33 dorosłych i 1 dziecka). Obecnie hospitalizowane są 253 osoby, w tym 12 dzieci. 19 osób jest pod respiratorem. W Targach Lublin przebywa 11 pacjentów.

Według raportu resortu zdrowia w środę (29 września) potwierdzono 1234 nowe przypadki COVID-19. W województwie lubelskim odnotowano najwięcej w skali kraju, bo 220 zakażeń. Z powodu koronawirusa w kraju zmarło 6 osób, a z powodu COVID i chorób współistniejących 16.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments