O stworzenie mobilnych punktów szczepień apeluje do wojewody lubelskiego poseł Marta Wcisło z Lublina. Jej zdaniem, sprawdziłyby się idealnie w Domach Pomocy Społecznej oraz w przypadku ludzi obłożnie chorych, którzy nie są w stanie się poruszać.

Szczepienia pensjonariuszy DPS rozpoczęły się 18 stycznia. – Nie ulega wątpliwości, że Domy Pomocy Społecznej są miejscami w których łatwo o powstanie ogniska COVID-19, a osoby, które w nich przebywają znajdują się w grupie ryzyka i należy zrobić wszystko by im pomóc – pisze poseł Marta Wcisło. Jak dodaje, problem może pojawić się głównie w mniejszych DPS w regionie.

Posłanka zaznacza, że wielu seniorów nie będzie w stanie poddać się szczepieniom, bo cześć z nich ma poważne problemy z poruszaniem się. – Takie osoby nie będą mogły udać się do punktów szczepień bądź organizacja ich wyjść będzie bardzo skomplikowana logistycznie – przekonuje Marta Wcisło.

Posłanka prosi więc wojewodę o powołanie mobilnych punktów szczepień, które w miarę potrzeb byłyby wykorzystywane w Domach Pomocy Społecznej, jak i w miejscach, gdzie przebywają osoby szczególnie narażone na skutki zachorowania na COVID-19.

Zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody lubelskiego, czy jest szansa na utworzenie takich punktów. – Szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej odbywają się w placówkach. Zespół szczepienny przyjeżdża tam z danego punktu szczepień i dokonuje kwalifikacji oraz wykonuje szczepienie w miejscu zamieszkania – wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Posłanki to jednak nie przekonuje. – W większości przypadków pracownicy okolicznych przychodni przeprowadzą szczepienia bezpośrednio w ośrodkach, ale nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów związanych ze szczepieniami osób starszych, schorowanych czy w stanie zdrowia, który utrudnia im dostanie się do punktów szczepień – argumentuje Marta Wcisło. – Wymienić należy na przykład osoby schorowane, a pozostające pod opieką rodziny bądź mające opiekę w miejscu zamieszkania, chorujące przewlekle, dla których każde wyjście z domu zwiększa ryzyko zakażenia

Dlatego jej zdaniem, powołanie mobilnych punktów szczepień jest konieczne. – Każda zaszczepiona osoba w starszym wieku odciąża system ochrony zdrowia, zwiększa jego przepustowość, a w konsekwencji pozwoli ograniczyć liczbę zgonów i negatywnych następstw COVID-19 – podkreśla Marta Wcisło.

– Aby otrzymać szczepionkę przeciw COViD-19, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej nie będą musieli opuszczać placówek. Otrzymają szczepionkę w miejscu zamieszkania. Zorganizowane zostaną tzw. mobilne punkty szczepień. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – precyzuje rzeczniczka wojewody.

Szczepienia w DPS

W środę (20 stycznia) w Domach Pomocy Społecznej powiatowych zaszczepionych zostało 2273 osób, co stanowi 70,65 procent deklarowanych, a chęć zaszczepienia zadeklarowało 3217 osób (72,49 procent wszystkich). Obecnie w DPS mieszka 4438 mieszkańców. – Z kolei w prywatnych placówkach całodobowej opieki zaszczepionych zostało 209 osób (50,72 procent, a chęć szczepienia zadeklarowało 412 osób (81,75 procent przy 504 mieszkańcach) – podkreśla Agnieszka Strzępka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments