Joga wywodzi się z filozofii indyjskiej i oznacza jedność ciała, umysłu i duszy, a jej celem jest przywrócenie równowagi wewnętrznej. Warto potraktować ją jako aktywność fizyczną, która pozwoli nam pracować nad ciałem.

Pozycje, czyli inaczej asany, które zaczniesz wykonywać w jodze, pomogą Ci pracować nad siłą mięśni, ich rozciągnięciem i kondycją. Dlatego tak ważny podczas ćwiczeń jest oddech. Dostarczając odpowiedniej ilości tlenu do organizmu, dociera on również do mięśni, które zyskają siłę.

Jogę może ćwiczyć praktycznie każdy bez względu na kondycję fizyczną czy wiek. Jednak jeżeli posiadamy różne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem, na co zwrócić uwagę przy ćwiczeniu, żeby nie obciążać tych części ciała.

Jeżeli nie zdecydujesz się na wybranie się na zajęcia jogi z instruktorem, możesz spróbować w domu. Jak więc przygotować się do pierwszych ćwiczeń w jodze samemu?

Zanim zaczniesz

Zanim zaczniesz przygotuj sobie wygodne ubranie, najlepiej sportowe, które nie będzie krępowało twoich ruchów. Możesz również zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń. Najlepiej, jeżeli będzie miała długość około 170 cm. Najbardziej podstawową matę kupisz za około 20 zł.

Początki zawsze są trudne. Nie wiadomo, które asany robić i jak je wykonywać. Dlatego warto zacząć ćwiczyć do filmów nagranych przez profesjonalnych trenerów. Na naszym portalu znajdziesz serię filmów przedstawiających sekwencje jogi dla różnych schorzeń i celów. Film z jogą dla początkujących znajdziesz TU.

Jak długo warto ćwiczyć

Już 15 minut dziennie sprawi, że będziecie coraz sprawniejsi. Podczas regularnych ćwiczeń zobaczysz, że wykonanie każdej asany jest coraz prostsze. A wykonywanie coraz trudniejszych pozycji da ci dużo satysfakcji.

Ustal sobie realną ilość czasu, którą jesteś w stanie poświęcić na ćwiczenia jogi. Lepiej zacząć od 15 -20 minut codziennie, niż 2 godzin nieregularnie. Pamiętaj, że początkowo trzeba pilnować się, żeby regularnie wykonywać ćwiczenia, jednak po 2 tygodniach, wejdzie ci to już w nawyk.

Warto też popracować nad nastawieniem do ćwiczeń. Nie utożsamiaj jogi z ciężkimi ćwiczeniami na siłowni, które sprawiają, że następnego dnia nie możesz chodzić. Pamiętaj, że uprawianie jogi dostarczy ci dużo przyjemności. Wykonuj ćwiczenia tak, żeby nie robić sobie krzywdy i nie zniechęcać się.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments