We wtorek (7 czerwca) w Trybunale Koronnym, prezydenci i przedstawiciele czterech europejskich miast – Lublina, Nancy, Münster i Karlsruhe podpisali Deklarację Prezydentów w sprawie współpracy z ukraińskimi miastami. Był to kluczowy punkt trzydniowego spotkania miast, które odbywało się w Lublinie.

– Organizowane w Lublinie spotkanie prezydentów miast w formule Trójkąta Weimarskiego to ważne wydarzenie i moment, by wspólnie zastanowić się nad działaniami wspierającymi ukraińskie miasta i ich mieszkańców. Deklaracja zawiera stanowcze potępienie agresji Rosji na suwerenną Ukrainę, uznanie dla wytrwałości jej obrońców oraz wolę wspierania, na poziomie europejskich miast, aspiracji członkowskich Ukrainy do Unii Europejskiej. Jej celem jest również nawiązywanie nowych lub wzmacnianie już istniejących kontaktów z miastami ukraińskimi tak, aby przyczynić się do ich powojennej odbudowy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Deklarację o pomocy ukraińskim miastom podpisali: Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Mathieu Klein, prezydent Nancy, przewodniczący rady metropolii Grand Nancy, Angela Stähler, jak i zastępca burmistrza Münster oraz Clemens Cremer, radny Karlsruhe.

Deklaracja to efekt współpracy w zakresie pomocy udzielanej Ukrainie przez Lublin i miasta partnerskie. Po napaści rosyjskiej na Ukrainę, Nancy – miasto partnerskie Lublina we Francji, bardzo szybko odpowiedziało na apel o pomoc we wspieraniu ukraińskich miast oraz obywateli Ukrainy przybywających do Polski i samego Lublina. Zaangażowało się również w szereg działań pomocowych, między innymi w zakresie organizacji transportów humanitarnych i wsparcia finansowego.

W połowie marca, miasto Nancy zorganizowało bezpośredni transport humanitarny leków i materiałów medycznych do Lwowa. Kolejny transport z pomocą humanitarną dla uchodźców, Nancy skierowało do Lublina. Lublin otrzymał także subwencję w wysokości 50 tys. euro na pomoc dla obywateli Ukrainy oraz przyjęło ponad 100 uchodźców przebywających na terenie miasta.

Wówczas Nancy wyszło z propozycją organizacji w Lublinie spotkania prezydentów miast. Do tej inicjatywy Nancy zaprosiło Karlsruhe – swoje niemieckie miasto partnerskie, które również włączyło się w organizację pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Lublin z kolei zaprosił dwa niemieckie miasta partnerskie – Delmenhorst i Münster. Mieszkańcy Münster, z inicjatywy Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster, zebrali kwotę 200 tys. euro i przekazali ją do Lublina, a także wysłali kilkanaście konwojów z pomocą humanitarną. Münster zadeklarowało również gotowość przyjęcia u siebie obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Wizyta w Lublinie przedstawicieli miast Nancy (Francja), Münster i Karlsruhe (Niemcy) rozpoczęła się wczoraj (6 czerwca).

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments