Już ponad pół miliona osób korzysta z portu Diety NFZ. Jest to strona, na której możecie bezpłatnie pobrać jadłospis, który będzie dostosowany do potrzeb organizmu, a także dobrze zbilansowany.

Nadmiar cukru i tłuszczu w diecie, nadwyżki energetyczne w codziennym menu, niedostateczna ilość błonnika pokarmowego, nieregularne posiłki i zbyt mała aktywność fizyczna. To tylko niektóre czynniki, które wpływają na rozwój wielu chorób i zaburzeń zdrowotnych. Problemy zdrowotne związane z nadmierną masą ciała dotykają zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

W Polsce 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadwagę, a co czwarty dorosły jest otyły. Wśród dzieci i młodzieży nadwagę ma 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców jest otyłych. Już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość, a 3 miliony Polaków jest chorych na cukrzycę typu 2. Dlatego tak ważne dla zachowania zdrowia jest zbilansowane jedzenie i prawidłowe nawyki żywieniowe.

Receptą na zdrowie dla nas i naszych bliskich jest przestrzeganie zasad diety, która zapewni odpowiednią ilość i jakość składników odżywczych. Gotowe plany żywieniowe znajdziesz na portalu Diety NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal Diety NFZ, aby każdy mógł otrzymać bezpłatną dietę. Po zalogowaniu się dostaniesz pełny program żywieniowy. Do wyboru masz dietę: classic, classic II, senior, Hashimoto, nadciśnienie, wege, zaparcia, nadwaga-otyłość, depresja.

Jadłospis jest oparty na założeniach diety DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), czyli diety stosowana, rekomendowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Jej założenia są uniwersalne i proste do stosowania, a produkty łatwo dostępne.

Jak skorzystać z darmowych diet opracowanych przez specjalistów?

Musisz wykonać te cztery kroki:

1. Wejdź na stronę portalu Diety NFZ (diety.nfz.gov.pl)

2. Zarejestruj się – wystarczy, że podasz e-mail i ustalisz swoje hasło.

3. Wpisz dane, czyli wzrost, wiek, płeć – dzięki nim określisz wskaźnik BMI i zapotrzebowanie energetyczne.

4. Wybierz odpowiednią dietę. Otrzymasz szczegółowy jadłospis z przepisem, jak przyrządzić każdą potrawę. Możesz zamieniać potrawy na inne w podobnej kaloryczności. Wygenerujesz też listę zakupów.

Z portalu można korzystać także wygodnie, w telefonie, przez aplikację MojeIKP. Po uruchomieniu aplikacji mojeIKP na dole ekranu (po prawej obok domku) wystarczy kliknąć w pole „Profilaktyka”, a następnie „Twoje plany żywieniowe”.

Na portalu Diety NFZ dostępne jest także innowacyjne rozwiązanie zapewniające zdrowe posiłki dla całej rodziny. To bezpłatny rodzinny plan żywieniowy DASH RODZINA. Przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Diety NFZ działają od 2019 roku. Do 9 listopada, na portalu Diety NFZ zarejestrowało się ponad 510 tysięcy osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments