Każde żelazko wymaga czyszczenia co jakiś czas. Kurz zbierający się na stopie grzewczej może zarówno pobrudzić ubrania, jak i uszkodzić sprzęt. Jak wyczyścić brudne lub przypalone żelazko? Podpowiadamy, jak skutecznie czyścić żelazko domowymi sposobami.

#1 Czyszczenie octem

Najłatwiej wyczyścić żelazko myjąc je szmatką nasączoną wodą z octem. Podczas mycia żelazko powinno być lekko nagrzane, ale nie gorące. I oczywiście nie może być podłączone do prądu. Do roztworu wody z octem można również dodać soli (tyle samo co octu) – należy jedynie uprzednio wodę z octem zagotować. Po usunięciu osadu przemywamy żelazko wodą destylowaną.

#2 Patyczki do uszu

Trudnodostępne otwory parowe możemy wyczyścić patyczkami do uszu. Wystarczy zanurzyć je roztworze octu i soli.

#3 Odkamienianie żelazka

Warto regularnie odkamieniać żelazko, szczególnie przy naszej lubelskiej wodzie, kiedy szybko tworzy się osad. Tutaj również najlepszy będzie ocet. Mieszkamy go w równych proporcjach z wodą i wlewamy do komory parowej, a następnie czekamy aż wyparuje. Po oczyszczeniu żelazka trzeba powtórzyć czynność, ale używając już czystej wody. Co ważne, nie rozpoczynamy prasowania dopóki cały ocet nie wyparuje z wnętrza urządzenia.

#4 Czyszczenie przypalonego żelazka

W tym przypadku najlepsza do czyszczenia będzie soda. Najpierw, delikatnie usuwamy resztki przypalonej tkaniny pęsetą. Następnie na całą przypaloną powierzchnię żelazka nanosimy pastę zrobioną z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody destylowanej. Następnie mokrą ściereczką ściągamy pastę, delikatnie szorujemy i ściągamy przypalenie. Potem żelazko czyścimy mokrą gąbką.

Więcej sposobów na czyszczenie żelazka znajdziecie na portalu muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments