Przed nami druga edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda / Danutka”, który odbędzie się w Teatrze Starym w Lublinie w dniach 5-9 lutego.

– Danutka była wielką gwiazdą polskiego kina i teatru, ale przede wszystkim była wspaniałą osobą. Śleboda oznacza wolność, o którą właśnie ta wspaniała kobieta walczyła – wspomniał na konferencji aktorkę Michał Merczyński, dyrektor programowy festiwalu.

W tym roku odbędzie się już II edycja festiwalu na cześć Szaflarskiej. Zarówno ubiegłoroczne, jak i tegoroczne wydarzenie gości na deskach Teatru Starego, jednego z ulubionych miejsc Danutki.

– To prawdziwa okazja by zobaczyć i usłyszeć jej wspaniałe role teatralne i filmowe. Pojawią się też nowości, wśród których będą w tym roku spektakle Teatru Polskiego Radia – dodaje Merczyński.

Spośród wyjątkowo skonstruowanego przez organizatorów programu warto wybrać czekającą na nas premierę: w dniu 105. urodzin artystki po raz pierwszy zostanie przedstawiony specjalnie przygotowany program „Zakazane piosenki”. Jego autorem jest Marcin Masecki, jeden z najbardziej wszechstronnych i niezwykłych twórców europejskiej sceny muzycznej.

Do współpracy nad tym szczególnym punktem programy zaprosił Eldara Tsalikova, saksofonistę z Rostowa nad Donem, który podbija sceny muzyczne Berlina. – To wyjątkowy punkt całego festiwalu, podczas którego usłyszymy zakazane piosenki w wersji instrumentalnej. Jeżeli jednak publiczność zaktywizuje się na tyle, żeby wyśpiewać słowa, to serdecznie do tego zapraszamy – mówi Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego.

„Gong Danutki” powędruje w tym roku do Krystyny Jandy. Ta nagroda wyróżnia wybitne postaci polskiego teatru i tańca.

Bilety na wybrane wydarzenia festiwalu będą dostępne już od czwartku, 21 listopada.

PROGRAM

6 lutego, godz. 19

Marcin Masecki / Eldar Tsalikov / Jerzy Rogiewicz – Premiera „Zakazane piosenki”

9 lutego, godz. 20

Biała bluzka, Och-Teatr / Warszawa, wyst. Krystyna Janda

10 lutego, godz. 18

Biała bluzka, Och-Teatr / Warszawa

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments