Dworskie i rycerskie tradycje w Dąbrowicy. Inscenizacje, koncerty i potańcówka

0
186

W niedzielę (19 września) w Dąbrowicy odbędzie się plenerowy festyn na terenie zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów. Pocżątek wydarzenia o godzinie 11:30.

Już po raz jedenasty przywołane zostaną dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu z Dąbrowicy, organizując plenerową imprezę pod nazwą Jarmark Firlejowski.

W części historyczno-kulturalnej będzie można oglądać scenki rycerskie z pokazami musztry oraz fechtunku z czasów Firlejów. Oprawę do tego zapewnią Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej oraz Stowarzyszenie Curia Mediaevalis. O wysoki poziom koncertu zadbają profesjonalni wykonawcy. Będzie można zobaczyć musztrę paradną Orkiestry Dętej oraz koncert Orkiestry Świętego Mikołaja.

Cześć ludyczna jarmarku to m.in. kiermasz tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica” – Koncert Jubileuszowy z okazji 50-lecia zespołu. Rodziny z dziećmi mogą liczyć na dobrą zabawę na festynowym placu zabaw. Na najmłodszych czekać będą bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie oraz animacje.

Na jarmarku będzie można spotkać między innymi Tomasza Gomołę, znanego kowala  mającego kuźnię w sąsiedztwie dąbrowickiej wieży Firlejów, który zaprezentuje swoje rycerskie pasje i opowie o turniejach oraz o pracy nad rekonstrukcją dawnego uzbrojenia.

Jarmark rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele NNMP w Dąbrowicy. Część historyczno – artystyczna zacznie się o godz. 12.45. Dodatkowymi atrakcjami będzie obóz wojskowy z XVII w., pokazy jazdy konnej husarii, ekspozycja ekwipunku i wyposażenia wojskowego, pokaz musztry, piechoty i salwy z broni czarnoprochowej, wystawa prac Romana Czwienczeka pt “Wenezuelskie Impresje”, stoiska KGW z rękodziełem i potrawami kulinarnymi, wesołe miasteczko i animacje dla dzieci oraz tor łuczniczy.

Program

Godz. 11.30 – Msza Święta

Godz. 12.45 – Przemówienia okolicznościowe, Inscenizacja ślubów krucjatowych, scenki historyczne Z XVII W, pokazy walk rycerskich i występy wokalne

Godz. 16.00 Koncert Jubileuszowy – 50-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”

Godz. 18.00 Musztra Paradna Orkiestry Dętej

Godz. 19.00 Koncert Orkiestry Świętego Mikołaja

Po koncercie: Potańcówka z Kapelą Ludową z Dąbrowicy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments