Fundacja Most the Most organizuje kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”, tym razem skierowaną do mieszkańców województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Zwycięski obiekt otrzyma dofinansowanie do 1 mln zł przeznaczeniem na rewaloryzację i dostosowanie do wybranej funkcji społecznej. Czasu na zgłoszenie zabytku pozostało bardzo mało, termin upływa 21 maja.

– Postanowiliśmy zgłosić do konkursu Dworzec Autobusowy znajdujący się na Podzamczu, gdyż uważamy, że jest to wartościowy obiekt, doskonale nadający się do wzbogacenia o nowe funkcje: kulturalne, turystyczne, społeczne. Równocześnie, pomimo przeniesienia ruchu autobusowego w rejon dworca kolejowego, może nadal pełnić rolę komunikacyjną, jako np. przystanek przesiadkowy. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić posiłkując się materiałami, które opublikowaliśmy na facebooku Modernizmu w Lublinie. Zachęcamy do głosowania – mówi architekt Marcin Semeniuk ze stowarzyszenia Modernizm w Lublinie.

Dworzec Autobusowy w Lublinie wybudowano w latach 1965-1968 według projektu wybitnego architekta Wiesława Żochowskiego, specjalisty w dziedzinie architektury komunikacyjnej i samochodowej oraz konstruktora Eugeniusza Szurgota. Jest to obiekt kompletny i harmonijny, wyróżniający się na tle podobnych budowli z lat 60. w Polsce. Charakterystyczną formę obiektu tworzą: harmonijkowe przykrycie, wydatne przeszklenia, szklana mozaika we wnętrzu hali, zadaszenia peronów o dynamicznej formie. Dworzec odegrał istotną rolę w procesie modernizacyjnym powojennego Lublina i był ważnym czynnikiem ułatwiającym lublinianom podróżowanie i komunikację międzymiastową.

Warto podkreślić, że Dworzec jest jednym z najmłodszych zabytków województwa lubelskiego. W ostatnich latach kilkukrotnie był miejscem wystaw i wydarzeń kulturalnych, których celem było ukazanie uniwersalności architektury obiektu, pozwalającej na niemal dowolne kształtowanie zestawu towarzyszących dworcowi funkcji, np. podczas jednej z Nocy Kultury hala poczekalni pełniła funkcję zarówno obsługi pasażerskiej, jak i małego centrum kultury i sztuki.

W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie: www.mostthemost.pl/nasz-zabytek. Zabytki można też zgłaszać telefonicznie pod numerem +48 517 884 088.

Źródło: Informacja prasowa

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments