W środę (24 października) odbyła się 5. edycja koncertu AAC organizowanego z okazji międzynarodowego miesiąca AAC, jakim jest październik. W tym roku koncert odbywa się pod hasłem „Dzieci śpiewają całym ciałem”.

Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami, a wszystkiemu towarzyszyła wystawa sprzętu i pomocy wykorzystywanych w AAC, czyli w komunikacji wspomagającej i alternatywnej, której używamy, gdy nie możemy mówić.

– Kiedy dziecko nie mówi, powinniśmy wprowadzić system do komunikacji, żeby móc się z nim porozumieć. W zależności czy to są gesty, czy obrazki, symbole, zdjęcia, dziecko może wtedy komunikować swoje potrzeby. Kiedy nie ma tych systemów do komunikacji, trudno mu się porozumieć – mówi Ilona Cygan, logopeda.

Metoda jest dobierana do każdego dziecka indywidualnie. – Bez takich metod z Konradem nie byłoby żadnej komunikacji. Mój syn nie mówi, ma problem, żeby pokazać cokolwiek gestami, więc porozumiewamy się za pomocą piktogramów. Ma specjalnie stworzoną książkę, a oprócz tego ma też komputer do komunikacji – mówi mama Konrada. – Zanim zaczęliśmy używać alternatywnych metod komunikacji nie wiedzieliśmy, o co chodzi Konradowi. To tak, jakby nam zamknąć buzię i nie moglibyśmy wyrazić najprostszych potrzeb.

Terapia pomaga też Kacprowi. – Mój synek może teraz coś więcej wyrazić, ma więcej opcji do wyboru, a nie tylko „tak” czy „nie”. Zauważyłam dużą różnicę odkąd używamy różnych systemów komunikacji. Teraz ma szerszą gamę odpowiedzi, więcej może powiedzieć o swoich potrzebach, co chciałby robić, czy jest zmęczony, co chciałby zjeść – podkreśla mama Kacpra.

2Galeria zdjęć 2/2

Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments