Darmowe przejazdy komunikacją miejską i ekologiczny festyn na jednym z pasów Krakowskiego Przedmieścia oraz specjalne zaaranżowanie ulicy Krótkiej – takie atrakcje czekają nas w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Potrwa on od poniedziałku (16 września) do niedzieli (22 września).

– Lublin jest liderem elektromobilności. Już teraz spełnia najwyższy, bo dwudzestopięcioprocentowy próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej wzrosła o 74 proc. – tłumaczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Lublin w Tydzień Zrównoważonego Transportu włącza się już ponad 10 lat. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Chodź z nami!”

PROGRAM

16 września – 22 września, cały dzień (ul. Krótka)

Krótki podwórzec miejski – przestrzeń dla ludzi

ul. Krótka zaaranżowana w przestrzeń przyjazną dla pieszych, rowerów, skuterów, motocykli oraz zapewniająca możliwość przejazdu dla samochodów obsługujących okoliczne nieruchomości.

16 września – 22 września, cały dzień (ul. Zamojska)

Poszerzenie mis wokół drzew rosnących przy ul. Zamojskiej (strona z numeracją nieparzystą budynków) spowoduje ograniczenie przestrzeni nielegalnego parkowania, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pieszych korzystających z chodnika, a przede wszystkim spowoduje, że drzewa zyskają większą powierzchnię biologicznie czynną i lepsze warunki życia.

16 września – 22 września, cały dzień (ul. Zamojska)

Trolejbus będzie zamiennie kursował na liniach 151 i 158, przegubowy trolejbus Solaris 18 , nr boczny pojazdu 3943

Komunikacja miększa”

Zwykły przejazd na codziennej linii podczas ETZT zyska nowy walor. Grupa Bombardowanie włóczką przygotowuje własnoręcznie dekoracje z włóczki do wnętrza trolejbusu komunikacji miejskiej. Zmieni środek transportu w kolorowe, radosne i szalone wnętrze.

16 września – 22 września, cały dzień

Kampania „Pozwól mi włączyć się do ruchu”

Ekspozycja naklejek na 130 pojazdach komunikacji miejskiej w ramach akcji „Pozwól mi włączyć się do ruchu”.

17 września, 10:00 – 15:00 (Miasteczko Ruchu Drogowego Miejskiego, Al. Zygmuntowskie 4)\

Bezpieczny Pasażer

Lekcje edukacyjne pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego.

W godz. 10:00-15:00, w trolejbusie ustawionym w pobliżu MRD, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej,

W godz. 10:00-15:00, policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

21 września – 22 września, godz. 8:00 – 20:00

Żywa Ulica: warsztaty, food trucki, koncerty.

Piątek – Ul. Krótka

sobota – niedziela – Krakowskie Przedmieście (odcinek Wieniawska – Chopina) i ul. Krótka.

20 września, pt. 8:00 – 20:00 (Namiot Konsultacyjny, ul. Krótka)

Przemiany

Strefa informacyjno-edukacyjna pozytywnych przemian przestrzeni miejskich w kontekście transportu. Tematy: Jak rozwój transportu wpływa na krajobraz miejski i percepcję mieszkańców.

20 września, pt, 16:00 (Zbiórka pod namiotami przy Krakowskim Przedmieściu)

Spacer edukacyjny

Temat spaceru: Krakowskie Przedmieście – trakt komunikacyjny na przestrzeni wieków.

20 września, pt. 8.00-15:00 (Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie, ul. Krótka)

Zmieniamy się dla Ciebie – punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie

– promocja komunikacji miejskiej jako alternatywnego środka transportu

– pasażerowie będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania z pracownikami ZTM, porozmawiania nt. zmian zarówno infrastrukturalnych jak i optymalizujących, które zachodzą w komunikacji miejskiej,

– możliwość złożenia wniosku o wydanie Karty Biletu Elektronicznego,

– kącik dla dzieci

21 września, godz.14:00 – 18:00 (Namiot Konsultacyjny Krakowskie Przedmieście (odcinek Wieniawska – Chopina)

Stoiska z materiałami (ulotkami) dotyczącymi segregacji odpadów, ochrony powietrza. Kącik zabaw ekologicznych dla dzieci w tym gry planszowe.

21 września, godz. 8:00 – 20:00 (Krakowskie Przedmieście, odcinek Wieniawska – Chopina)

Wystawa elektromobilności

Prezentacja pojazdów elektrycznych:

– 12-metrowy Ursus T 70110 Ekovolt (MPK Lublin) – niskopodłogowy autobus elektryczny, który na pokład może zabrać 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Dla komfortu podróżujących zastosowano klimatyzator przestrzeni pasażerskiej. Całkowita waga to 18 ton, a jego prędkość maksymalna to 70 km/h.

– Samochody elektryczne Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

– Elektryczne skutery hulajnogi: Blinkee.city dostarcza rozwiązania, które w całości projektowane oraz produkowane są w Polsce

– E-cargo – rower towarowy z możliwością przewożenia 4 dzieci lub 100 kg towaru będący własnością Urzędu Miasta Lublin

22 września, cały dzień (całe miasto)

Dzień bez Samochodu

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta.

22 września, cały dzień (całe miasto)

Godzina za darmo z Lubelskim Rowerem Miejskim

NextBike Polska przygotował dla użytkowników Lubelskiego Roweru Miejskiego miłą niespodziankę. W niedzielę nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia.

22 września, godz. 15:00 – 18:00 (Przystanek autobusowy przy Ogrodzie Saskim)

Komunikacja miejska przyjaznym środkiem lokomocji dla środowiska

Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, na ulice miasta powróci trolejbus ZIU-tek. W niedzielę 22 września pojazd będzie oczekiwał na pasażerów o godz. 15.00, 16.00 i 17.00, w zatoce przystankowej przy Ogrodzie Saskim. Zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków. Historię tych pojazdów oraz plany rozwoju ekologicznego transportu przybliżą członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Każdy pasażer ZIU-tka otrzyma pamiątkowy bilet.

Trolejbus będzie kursował po trasie: Al. Racławickie (Ogród Saski 03) – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Muzyczna – Stadionowa – Lubelskiego Lipca ’80 – pl. Bychawski – Wolska – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – pl. Bychawski – al. Piłsudskiego – Lipowa – Al. Racławickie (Ogród Saski 03).

Szczegółowy program Żywej Ulicy

PIĄTEK 20.09.2019, ul. Krótka

Cały dzień

Strefa gastronomiczna (od 17:00) – Food Truck Street Szef Burger, Food Truck Kuchnia Amerykańska, Bike Cafe, Lody “U lodziarza”,

Akcja ,,Drugie życie książki”- Przynieś swoją książkę i zostaw inną w zamian, aby dać jej drugie życie. Wymiana książek będzie możliwa przy rowerze cargo.

16:00 – 20:00

Strefa Ziko Dermo – Badanie trychologiczne skóry głowy oraz dermokonsultacje Pierre Fabre. Nie zabraknie rabatów i próbek. Dla dzieci – malowanie twarzy i kolorowe balony.

16:00 – 20:00

Konsultacje fryzjerskie – Eksperci salonu New Look doradzą jaka fryzura jest dla nas odpowiednia, a dodatkowo będą rozdawać rabaty na zabiegi w salonie.

17:00 – 20:00

Pokazy kulinarne – Restauracja Giuseppe zaprezentuje jak przygotować dania makaronowe oraz pyszne ravioli. Nie zabraknie opowieści o produktach, historii potraw i oczywiście degustacji.

17:00

Animacje dla dzieci – Barbara Księska profesjonalna wokalistka, tancerka fireshow i animator kultury zapewni doskonałe atrakcje dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W programie: tworzenie baniek mydlanych, zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, kręcenie kolorowych balonów, tory przeszkód.

18:00 – 19:00

Koncert zespołu Ethnopolia – Zespół pochodzący z Lublina, łączy muzykę folk i electronic. W ramach koncertu zostanie przedstawiona historia, tańce, opowieści i pieśni naszych przodków.

SOBOTA 21.09.2019

Cały dzień

Strefa gastronomiczna (od 10:00) Food Truck Street Szef Burger, Food Truck Kuchnia Amerykańska, Bike Cafe, Lody “U lodziarza”;

Wystawa Elektromobliności Od ulicy Fryderyka Chopina będzie można obejrzeć wystawę pojazdów zasilanych elektrycznie. Zaprezentowane środki transportu stanowią alternatywę dla pojazdów spalinowych, która sprzyja środowisku.

8:00 – 16:00

Strefa Ziko Dermo Od rana będzie można przebadać skórę twarzy, wziąć udział w dermokonsultacjach SVR, pokazie oczyszczania twarzy oraz przetestować makijaż dermokosmetykami na własnej skórze. Zapraszamy również dzieci na malowanie twarzy.

10:00

Zawody dla dzieci z deskorolki Jacek Harasimiuk znany jako Rdzawy Jaco, nauczyciel jazdy na deskorolce przeprowadzi warsztaty dla tych którzy chcą spróbować swoich sił.

12:00 – 13:00

Wykład Zero Waste Małgorzata Wołoszyn na facebookowej grupie Zero Waste Lublin motywuje 2,5 tysiąca użytkowników do życia w zgodzie z naturą. Opowie nam co nieco o tym stylu życia.

12:30

Pokazy deskorolkowe Jazda na deskorolce wraz z Jackiem Harasimiukiem oraz zawody na best trick Monument – Skateshop.

13:00 – 14:00

Wykład ,,Jak zapobiegać marnowaniu jedzenia?’’ – Jadłodzielnia Lublin

Sprawili, że mieszkańcy Lublina zaczęli ratować jedzenie przez zmarnowaniem dzieląc się jego nadmiarem. Jak dbać o to w swoim domu? Jak działa food sharing? Tego dowiecie się na wykładzie.

14:00 – 15:00

Dwa Słowa Teatr Improv Grupa lubelskich artystów, która przedstawi teatr improwizowany. To co zostanie przedstawione, zależy od Ciebie.

16:00 – 16:30 Pokaz Mody Dom mody Ada i Adam zaprezentuje pokaz najnowszych kolekcji marek znanych na całym świecie. Będa do nich należały: Riani, Pollini, Luisa Cerano, Coccinelle, Airfield, Margittes i inne.

16:30

Nathan Blue Początkujący muzyk z Lublina zaśpiewa przy dźwiękach gitary.

17:00

Koncerty

NIEDZIELA 22.09.2019

Cały dzień

Strefa gastronomiczna (od 10:00)

Food Truck Street Szef Burger, Food Truck Kuchnia Amerykańska, Bike Cafe, Lody “U lodziarza”

Akcja “Drugie życie książki”

Przynieś swoją książkę i zostaw inną w zamian, aby dać jej drugie życie. Wymiana książek będzie możliwa przy rowerze cargo.

10:00 – 12:30

Warsztaty Zero Waste

Małgorzata Wołoszyn, która założyła facebookową grupę Zero Waste Lublin nauczy nas jak przeobrazić niepotrzebną tekturę w piękny mebel.

12:30 – 14:00

Wykład Inspektora Bywaka

Inspektor Bywak, pasjonat natury i ornitologii opowie o życiu zwierząt w mieście. Po tym wykładzie każdy spacer będzie okazją do przyjrzenia się temu niezwykłemu światu, który nas otacza.

14:00

Występ Rytm i Melodia

Grupa dzieci ze szkoły muzycznej w Lublinie zaprezentuje pokaz taneczny.

15:00

Warsztaty florystyczneKwiaciarnia Fiore nauczy sztuki kompozycji kwiatów oraz tworzenia wianków.

17:00

Nathan Blue
Początkujący muzyk z Lublina zaśpiewa przy dźwiękach gitary.

17:30

Dwa Słowa Teatr Improv

Grupa lubelskich artystów, która przedstawi teatr improwizowany. To co zostanie przedstawione, zależy od Ciebie.

18:30

Zakończenie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments