W Teatrze Starym w Lublinie odbędzie się Festiwal Danuty Szaflarskiej. Zapowiedziały go m.in. dwie córki aktorki – Maria Ekier i Agnieszka Cypel. Wydarzenie rozpocznie się 19 lutego i potrwa do 24 lutego.

Głównym celem festiwalu jest przypomnienie dorobku aktorki poprzez filmy i spektakle, jakie zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Jak podkreślają organizatorzy – festiwal to także świetna lekcja historii dla młodego pokolenia.

Festiwal nosi nazwę „Śleboda/ Danutka”. Te dwa słowa były dla samej aktorki niezwykle ważne. Danutka to zdrobnienie, którym lubiła, by się do niej zwracać, natomiast Śleboda to wolność, bez której Szaflarska nie mogła funkcjonować.

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu – mówi Michał Merczyński, dyrektor programowy festiwalu.

Danuta Szaflarska to aktorka, która od samego początku swojej działalności wspierała Teatr Stary w Lublinie. W swojej karierze wystąpiła w ponad czterdziestu rolach filmowych i ponad osiemdziesięciu teatralnych. Również pierwszy seans filmowy Szaflarska otworzyła gongiem, który pojawił się w teatrze z jej inicjatywy. To przyczyniło się do tego, że festiwal ma również swoją nagrodę – Gong Danutki.

Fot. Iwona Burdzanowska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments