Muzyka jest jednym z głównych filarów Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Zarówno tę polską, jak i zagraniczną odnajdziemy w programie w formie koncertów czy warsztatów. Od kilku lat festiwalowi towarzyszy specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja, który w tym roku otworzy festiwalową scenę muzyczną. Festiwal trwać będzie od 19 do 21 sierpnia.

Publiczność podczas trzech dni będzie miała okazję posłuchać muzyki z różnych stron świata, a to za sprawą takich zespołów jak Pauanne, US Orchestra, Ævestaden, Light in Babylon czy Fanfara Station. Nie zabraknie również polskiej muzyki tradycyjnej i tej inspirowanej tradycją. Wystąpi zespół Zawierucha, a podczas nocnej potańcówki usłyszymy Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego oraz kapele Odloty, Napięcie i Kapelę Romana Wojciechowskiego.

Podczas trzech muzycznych dni festiwalowych zespoły będą występować na scenie głównej, umiejscowionej po raz pierwszy na Błoniach pod Zamkiem oraz w kameralnej przestrzeni Bazyliki oo. Dominikanów.

Program

19 sierpnia (piątek)

Godz. 20.00 – Koncert re:tradycja, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Repertuar tworzy splot pieśni religijnych, obrzędowych, tanecznych oraz miłosnych. Koncert utkany jest z utworów wykonywanych w różnych językach (ukraiński, białoruski, polski, staroruski) i z różnych porządków – boskich i ziemskich, magicznych i powszechnych, rytmicznych oraz śpiewanych ad libitum.

Za opracowanie merytoryczne koncertu odpowiada Maniucha Bikont, która zaprosiła do współpracy kontynuatorki tradycji wokalnych z terenów Polski, Ukrainy i Białorusi. Są to Tetiana Sopiłka (wraz z córkami – Anną i Marią Zaczykiewicz), Nasta Niakrasava, Daria Butskaya oraz Julita Charytoniuk. Wystąpią one na scenie z podlaską mistrzynią śpiewu tradycyjnego, Wierą Niczyporuk z Malinnik oraz Męskim Zespołem Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”.

Godz. 21.30 – Koncert US Orchestra, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

US Orchestra, czyli Ukraińska Silska Orchestra, nawiązuje swoją nazwą do kapel zakładanych przez ukraińskich emigrantów w Ameryce na początku XX wieku. Troje młodych muzyków wykonuje repertuar emigrantów z Galicji i Podola, który zachował się dzięki nagraniom publikowanym w USA w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia. Wśród utworów, które usłyszymy podczas koncertu, nie zabraknie także melodii tanecznych pochodzących od kapeli z miejscowości Dykańka, leżącej na Połtawszczyźnie. Kapela występuje w składzie: Yaryna Dron (skrzypce), Andrii Levchenko (basy, bębenek), Serhii Postolnikov (skrzypce).

20 sierpnia (sobota)

Godz. 19.30 – Koncert Zawierucha, Pauanne, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Zespół Zawierucha to wierna kontynuacja tradycji skrzypcowej z Polski centralnej i to w podwójnym uderzeniu. Trzon składu tworzą bowiem dwaj utalentowani skrzypkowie nurtu kontynuatorów muzyki tradycyjnej – Kacper Malisz i Marcin Drabik. Zdobywcy folkowych laurów, z podwójnym Grand Prix festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” na czele.

Godz. 22.30 – Potańcówka, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Romana Wojciechowskiego, Kapela Napięcie, Kapela Odloty, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Festiwalowy dzień zakończy potańcówka, podczas której do tańca zagrają kapele wiejskie i zespoły składające się z uczennic i uczniów muzyków tradycyjnych. Tańce otworzy występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która już od kilku lat jest gospodarzem festiwalowych potańcówek. Orkiestra pod koniec 2021 roku wydała swoją płytę „Sesja otwarta”, która jest zapisem nie tylko melodii, ale i doświadczeń wypracowanych od początku istnienia zespołu. Podczas festiwalu zostanie zrealizowana także otwarta próba Orkiestry, do której będą mogli dołączyć chętni miłośnicy muzyki tradycyjnej. Podczas potańcówki zagra również Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Kapela Odloty i Kapela Napięcie.

Niedziela (21 sierpnia)

Godz. 14.00 – Koncert Ævestaden, Bazylika oo. Dominikanów, Złota 9
Ævestaden to działające w Oslo norwesko-szwedzkie trio, które gra zarówno muzykę tradycyjną, jak i kompozycje współczesne. Liry, skrzypce, drumla, kantele, śpiew i elektronika harmonizują ze sobą w specyficznym pejzażu dźwiękowym. Wykonywane przez zespół utwory mówią o świadomości i podświadomości, tym, co świeckie i święte, o życiu i śmierci. Zespół tworzą Eir Vatn Strøm, Levina Storåkern i Kenneth Lien – troje multiinstrumentalistów.

Godz. 15.00 – Wydarzenie towarzyszące: muzyczna podróż przez pokolenia – Joszko Broda | Wieża Trynitarska

„Muzyczna podróż przez pokolenia” to seria koncertów organizowanych przez Stowarzyszenie Anthill, a wykonywanych przez trębaczy grających na tarasie widokowym Wieży Trynitarskiej – najwyżej położonego punktu widokowego w Lublinie. Hasło projektu brzmi: „O 15.00 spójrz na Wieżę Trynitarską”. Ogodzinie 15.00, zagra dla mieszkańców Joszko Broda. Muzyk urodził się w 1972 roku w Istebnej – wsi położonej w Beskidzie Śląskim.

Godz. 19.30 – Koncerty: Light in Babylon, Fanfara Station, Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Projekt Light in Babylon jest fuzją różnych narodowości i kultur. Wokalistka i autorka tekstów –Michal Elia Kamal – jest Izraelką z pochodzeniem irańskim, Metehan Çiftçi grający na santurze pochodzi z Turcji, a gitarzysta, Julien Demarque, jest Francuzem.

Kapele

W ramach festiwalu odbędzie się również sesja otwarta Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, czyli zawsze ciesząca się dużym zainteresowaniem próba Orkiestry, do której będą mogli dołączyć chętni miłośnicy muzyki tradycyjnej.

Dodatkowo możecie wziąć udział w muzycznym spotkaniu warsztatowym z Kapelą Romana Wojciechowskiego. Kapela skupia się na tradycjach muzycznych regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego, wykonując muzykę do tańca. Wirtuozeria i energia wykonania, szczególnie regionalnych oberków, przyciąga na parkiet całe rzesze tancerzy.

Zaplanowane są także warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Tetianę Sopiłkę oraz warsztaty śpiewacze z Wierą Niczyporuk i Julitą Charytoniuk.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments