15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz święto Matki Boskiej Zielnej. W ten dzień w Lublinie będziemy mogli wziąć udział w licznych atrakcjach, wśród których znajdzie się między innymi wymiana roślin, kiermasz czy odpust w skansenie.

Święto wojska polskiego

Na placu Zamkowym swoje święto będzie mieć wojsko polskie. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej o godzinie 10:00 w Archikatedrze Lubelskiej. Po niej, o godzinie 12:00 odbędzie się apel z ceremoniałem wojskowym.

Po apelu, o godzinie 13:00 będzie można wziąć udział w pikniku wojskowym na błoniach przed Zamkiem Lubelskim. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Pałacowa wymiana roślin

W poniedziałek (15 sierpnia) w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej (plac Litewski 3) w Lublinie zorganizowana zostanie pierwsza edycja Pałacowej Wymiany Roślin. W imprezie można będzie wziąć udział od godziny 11:00.

Pałacowa Wymiana Roślin w Pałacu Lubomirskich to okazja nie tylko do zdobycia nowych zaszczepek, sadzonek, i dorosłych okazów, które zazielenią wnętrza, ale przede wszystkim pretekst do zapoznania się z pierwszą wystawą czasową „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach w Szkle, Lubieniu, Niemirowie, Morszynie, Truskawcu i Druskienikach”.

Selim śpiewa Wojtyłe

W poniedziałek (15 sierpnia) o godzinie 20:00 w Muzeum Czechowicza w Lublinie wystąpi lubelski muzyk Piotr Selim. Artysta wykona utworu Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego.

Piotr Selim to filar Lubelskiej Federacji Bardów i doktor sztuki muzycznej. Podczas wydarzenia zaprezentuje on poezję osób duchownych: Karola Wojtyły i Jana Twardowskiego. W dniu święta Matki Boskiej Zielnej muzeum proponuje chwilę refleksji nad wagą i odrębnością poezji tworzonej przez kapłanów.

Dodatkiem do koncertu będą piosenki innych autorów z metafizycznym odniesieniem, na przykład wiersze Hanny Lewandowskiej, współpracującej od lat z Piotrem Selimem.

Bilety możecie nabyć na stronie biletyna.pl. w cenie od 39 zł.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

33 trębaczy z całej Polski odegra hejnały z balkonu Trybunału Koronnego. W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) na Rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. Początek o godz. 16.

Tego dnia świętujemy także 705. urodziny Lublina. Z tej okazji na mieszkańców czekają liczne atrakcje. Mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w Spacerach „Śladami dawnego Lublina” z Przewodnikiem Inspiracji. Spacery rozpoczną się o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 przy Centrum Inspiracji Turystycznej (ul. Jezuicka 1-3) i przybliżą uczestnikom historię 700-letniego Lublina.

Natomiast o godz. 19.00 na Tarasie Wieży Trynitarskiej zaplanowano koncert trio lubelskiego FreeYo-Suszek/Waszczuk/Redas pt. Wieczorne inspiracje wielokulturowym Lublinem. Na zakończenie dnia przewidziano dodatkowy pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim, który rozpocznie się o godz. 21. Podczas widowiska zostaną wyświetlone 3 prezentacje światło-woda-dźwięk: „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”.

Odpust w lubelskim skansenie

W poniedziałek (15 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej będziemy świętować uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Początek wydarzenia o godzinie 9:00.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna. Dlatego w poniedziałek odbędzie się odpust – wraz z mszą św. o godz. 15:00 i procesją. Nie zabraknie tradycyjnych odpustowych kramów i pokazów wykonywania bukietów zielnych czy pogadanek o symbolice ziół.

To także dzień, w którym nad stawem w powiślańskiej części muzeum przy aromatycznym ogrodzie ziołowym i na rynku miasteczka odbędzie się festyn ziołowo-miodowy. Atrakcjami towarzyszącymi będą przejażdżki ziołową bryczką, kącik zabaw dla najmłodszych i ziołowa foto ramka. Warto zajrzeć do ratusza z Głuska na otwarcie wystawy zdjęć z planu filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”.

Bilety do nabycia w cenie 10 zł (bilet ulgowy) i 20 zł (bilet normalny).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments