Filmowe wakacje w Lublinie. Kino w Bramie (repertuar na czerwiec)

0
1083
Fot. Materiały organizatora

Retro Piątki i Współczesne Soboty – taką propozycję na letnie wieczory przygotowało dla lublinian Kino w Bramie – Królewska 3. W piątek, 15 czerwca, amatorzy starej kinematografii będą mogli obejrzeć perełkę z lat 30. ubiegłego wieku. Seanse odbywać się będą tuż po zachodzie wakacyjnego słońca.

To już czwarty sezon plenerowego Kina w Bramie – Królewska 3, które mieści się w samym sercu Lublina. Na jednym z podwórzy, między kamienicami przy ulicy Królewskiej, wyświetlane są bezpłatnie filmy, głównie polskiej kinematografii. Widzowie mogą rozsiąść się wygodnie w rozstawionych przed ekranem leżakach i całkowicie oderwać od codzienności, oglądając klimatyczne obrazy filmowe.

– Kino plenerowe jest pomysłem prezesa naszej fundacji, Marka Wątorskiego. To on dostrzegł potencjał w podwórzu, przy którym znajduje się siedziba lubelskiej Solidarności i naszej fundacji. Chciał, żeby to miejsce przyciągało ludzi i dobrze im służyło. Nasze kino bawi i uczy, ponieważ poza komediami oferujemy fabularne filmy historyczne i jako jedyni w Lublinie udostępniamy szerszej publiczności zasoby Filmoteki Narodowej. Jeśli zatem ktoś chciałby usłyszeć w oryginale słynne „Umówiłem się z nią na 9…” lub inne przedwojenne szlagiery to ma ku temu dobrą okazję. A wszystko za darmo – podkreśla Monika Smolak z Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin.

Jak co roku organizatorzy postawili na polskie komedie przedwojenne, które serwowane będą w piątkowe wieczory. Na soboty natomiast zaplanowano fabularne filmy historyczne, a wśród nich „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych” w reżyserii Dariusza Walusiaka, którego premiera odbyła się w marcu tego roku.

– Każdego roku odświeżamy repertuar, pozostajemy jednak wierni komediom retro i polskim filmom historycznym. W czerwcu czekają na widzów bardzo zabawne komedie obyczajowe sprzed II wojny światowej oraz ciekawe biografie: kardynała Stefana Wyszyńskiego i Julii Brystygierowej, kapelana wojskowego Władysława Gurgacza oraz patronki jednego z naszych lubelskich uniwersytetów, Marii Curie-Skłodowskiej – zachęca Monika Smolak.

Każdy z seansów rozpoczyna się o godz. 21 w podwórzu przy ulicy Królewskiej 3. Wstęp bezpłatny. Kino będzie funkcjonować do połowy sierpnia.

REPERTUAR

15.06 (piątek)

Niedorajda (komedia, 1937)

16.06 (sobota)

Maria Skłodowska-Curie (dramat biograficzny, 2017)

22.06 (piątek)

Manewry miłosne (komedia, 1935)

23.06 (sobota)

Gurgacz. Kapelan Niezłomnych (dramat biograficzny, 2018)

29.06 (piątek)

Dodek na froncie (komedia, 1936)

30.06 (sobota)

Zaćma (dramat biograficzny, 2016)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments