Już 13 stycznia rozpocznie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja będzie dla lublinian pod wieloma względami wyjątkowa. Zmienia się nie tylko miejsce akcji, ale też sama formuła światełka do nieba.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera polskie szpitale już od 27 lat. Nowoczesny sprzęt z charakterystycznym czerwonym serduszkiem znajdziemy także na lubelskich oddziałach szpitalnych. Nie raz ratował życie najmłodszych pacjentów. W tym roku wielka zbiórka pieniędzy odbędzie się 13 stycznia i włączy się w nią 5 sztabów z naszego miasta. Ogółem na terenie Lubelszczyzny działa ich ponad 70.

W tym roku główne wydarzenia związane z finałem akcji w Lublinie odbędą się przed Centrum Kultury w Lublinie. To tu stanie scena, na której będą prezentować się lubelskie zespoły. Start o godz. 16.30. Wiele atrakcji przygotowała też Galeria Labirynt.

– Finał WOŚP to niezwykle ważne wydarzenie obchodzone na całym świecie – coraz częściej sztaby powstają także poza granicami Polski. W tym roku w Lublinie mamy ich 5, a działa w nich ponad 620 wolontariuszy z całego miasta – wyjaśnia szefowa sztabu Galeria Labirynt, Blanka Zwierz.

Tradycyjnie, podczas finału, odbywać się będzie całe mnóstwo koncertów, konkursów, zabaw dla najmłodszych oraz towarzyszące akcje prospołeczne.

– Postaraliśmy się, aby podczas 27 finału nie zabrakło atrakcji dla wszystkich, którzy wspierają nasze działania. Nasz sztab we współpracy z lubelskimi artystami oraz szkołami, przygotował bogaty program, w którym znalazły się m.in. występy wokalne i taneczne, wystawa fotograficzna Darka Prażmo, akcja profilaktyczna IFMSA, dzięki której każdy będzie mógł zmierzyć sobie ciśnienie czy poziom cukru we krwi, a już w samo południe, o godz. 12:30, głównymi ulicami miasta przejedzie kolumna aut, których kierowcy będą zachęcać do udziału w finale – wyjaśnia Blanka Zwierz.

Pieniądze zebrane podczas tegorocznego finału WOŚP „Pomaganie jest dziecinnie proste” zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla dziecięcych szpitali specjalistycznych, których jest w Polsce około 50. Tu leczą najtrudniejsze przypadki. Rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, ultrasonografy i echokardiografy, na które wolontariusze będą zbierać środki, z pewnością ułatwią diagnostykę ciężko chorych pacjentów.

W czasie wydarzenia oprócz zbierania pieniędzy do puszek WOŚP, nie zabraknie licytacji oraz zbiórki darów dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Lublinie oraz plastikowych nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Nowością będzie zmiana formuły światełka do nieba.

– Przyłączamy się do decyzji Jurka Owsiaka i w tym roku rezygnujemy z tradycyjnego światełka do nieba, jakim były fajerwerki. Oczywiście punkt 20 zobaczymy je, tylko w nieco zmienionej formie – podsumowuje szefowa sztabu Galeria Labirynt.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments