Węgla do ogrzewania brakuje nie tylko w składach węgla w Lublinie, ale też w regionie. Ich ceny wahają się od 1300 zł bezpośrednio w kopalni do nawet 3000 zł u sprzedawców w skupach w regionie. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja z dostępem do tego surowca w województwie lubelskim.

W regionie znajduje się wiele składów węgla. Trzeba się jednak spieszyć, bo już zaczyna go brakować. – Niestety nie mamy węgla i nie wiemy kiedy on się pojawi. Są braki – informuje nas jeden z pracowników składu w Białej Podlaskiej.

Węgla na razie nie kupimy również w składzie przy przy ul. Łęczyńskiej w Lublinie. – Ciężko mi powiedzieć, bo nie mam obecnie węgla. Czekamy na jego dostawy. Nie wiemy, jakie będą ceny, a my mamy węgiel workowany. Tak naprawdę, o ile podrożał, dowiemy się kiedy sami dostaniemy fakturę. Nie prowadzimy też zapisów na węgiel, a obecnie jest go dostać bardzo ciężko – mówi nam właściciel składu z Lublina.

– Aktualnie nie mamy węgla w ogóle. Nie wiem jaka będzie cena za tonę, bo czekamy na jego dostawę, ale miesiąc temu był to koszt 1700 zł za tonę. Kopalnie nie chcą sprzedawać węgla na składy – mówi z żalem właściciel składu przy ul. Kasprowicza w Lublinie.

Wiele ofert sprzedaży węgla można znaleźć w popularnych serwisach sprzedażowych. Jednym ze sprzedawców jest pan Andrzej, który prowadzi sklep z artykułami budowlanymi w Łukowie. – Przywożąc towar do sklepu z różnych miejscowości przywozimy również całą ciężarówkę węgla. Bierzemy go z kopalni w Bogdance. Kolejka chętnych jest długa, bo węgla zaczyna brakować – mówi właściciel sklepu. – Cena węgla to około 1800 zł za tonę. Jak przywożę ciężarówką, to wtedy koszty dowozu rozkładają się na kilka osób – dodaje.

Droższy jest węgiel ekologiczny od sprzedawców z Hrubieszowa. Za tonę trzeba zapłacić powyżej 3000 zł.

Co na to kopalnie?

Kopalnia Węgla Bogdanka sprzedaje węgiel głównie do odbiorców indywidualnych. – Sprzedajemy do odbiorców drobnicowych, do gospodarstw domowych, które mają na przykład ogrzewane tunele i szklarnie. Sprzedajemy go również małym przedsiębiorcom odpowiadając na ich potrzeby – informuje Dorota Choma, rzecznik prasowy Kopalni Węgla Bogdanka.

Kopalnia ma również podpisane umowy ze składami węgla. – 1300 zł to cena referencyjna, w jakiej sprzedajemy węgiel. Nie sprzedajemy go pośrednikom, bo byśmy doprowadzali do spekulacji na rynku – dodaje Dorota Choma.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments