W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiet mieszczącym się w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4 w Lublinie powstała Szkoła Rodzenia. Zajęcia są skierowane do kobiet po 24 tygodniu ciąży oraz ich partnerów.

Szkoła Rodzenia jest skierowana również do kobiet, które z powodów medycznych będą musiały urodzić za pomocą cięcia cesarskiego.

– Dowodem na to, jak ważna jest wiedza ze szkoły rodzenia jest program edukacji przedporodowej zawarty w standardzie opieki przedporodowej. Wiedza ma wpływ na szczęśliwe macierzyństwo, ojcostwo, a także dzieciństwo – mówi dr n. med. Grażyna Iwanowicz-Paluch, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego w Polsce, a także kierownik rozwoju Katedry Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zajęcia będą prowadzone między innymi przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. Dedykowane są one kobietom w ciąży, które mają dysfunkcję miednicy lub mięśni dna miednicy. Zajęcia będą prowadzone również z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową lub sensoryczną.

– Edukacja prowadzona indywidualnie, jak i w szkole rodzenia daje możliwość rozwiania wątpliwości i zweryfikowania tych informacji, które mogą wprowadzać w błąd – dodaje Grażyna Iwanowicz-Paluch.

Co znajdzie się w programie?

W programie szkoły znajdą się spotkania ze specjalistami: ginekologiem, położną, ratownikiem medycznym, dietetykiem, psychologiem, a także fizjoterapeutą. Podczas tych spotkań kobiety dowiedzą się o zaleceniach żywieniowych w okresie ciąży, połogu, karmienia piersią, a także o tym, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc u noworodka, karmienie piersią i jakie wykonywać ćwiczenia.

Zajęcia będą się odbywały w formie zajęć grupowych, indywidualnych i weekendowych. Będą one również prowadzone w języku angielskim, a także przewidziane są teleporady.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments