Zniszczono Czarcią Łapę na placu Kaczyńskiego w Lublinie, która mieszkańców i turystów cieszyła od 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że nie da się jej naprawić.

– Na razie nie wiadomo, czy w tym miejscu ponownie zostanie zainstalowana Czarcia Łapa lub czy powstanie nowa instalacja. Musimy zdobyć środki na nową konstrukcję. Tej nie da się już naprawić, gdyż zniszczenia dokonane w ostatnim czasie są zbyt duże – wyjaśnia Małgorzata Drozd z Centrum Kultury w Lublinie.

Na razie planowany jest jedynie demontaż instalacji. – Zniszczona instalacja jest dowodem w sprawie, więc nie możemy na razie jej usunąć – wyjaśnia Drozd.

Instalacja Czarcia Łapa jest nawiązaniem do Lubelskich Spotkań Plastycznych 1976-1979, które pozwalały współpracować lubelskim artystom w przestrzeni publicznej. Powstały wtedy m.in. podobne dzieła o zaskakujących kształtach, które znajdują się na osiedlu Prusa, Sienkiewicza, Krasińskiego i Piastowskim.

Rzeźba oraz jej tytuł „Czarcia łapa” odnosi się do lubelskiej legendy. Autorem projektu jest Kamil R. Filipowski, a współwykonawcami Paweł Pawluk, Kamila Czosnyk i Tymoteusz Wojna. Za produkcję rzeźby odpowiada Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” w Centrum Kultury w Lublinie.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments