W piątek (31 maja) i w sobotę (1 czerwca) lubelska Filharmonia gościć będzie chóry miast partnerskich. IV edycja tego festiwalu będzie wpisywać się w obchody 450. rocznicy obchodów Unii Lubelskiej.

Festiwal Chórów Miast Partnerskich Lublina jest wydarzeniem, wywodzącym się ze środowiska akademickiego, którego inicjatorką jest prof. dr hab. Urszula Bobryk – prorektor ds. studenckich UMCS, dyrygentka oraz kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej.

Głównym celem tegorocznej edycji jest wymiana doświadczeń muzyków z różnych krajów, a także promocja muzyki chóralnej na arenie międzynarodowej. W 2019 roku, na który przypada 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej do udziału zostały zaproszone chóru nie tylko z Polski ale i Litwy, Białorusi oraz Ukrainy – Chór Mieszany „Gaudeamus” Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki z Drohobycza (Ukraina), Chór Kameralny „Dabrawest” Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska (Białoruś) oraz Chór Kameralny Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wilna (Litwa). W Festiwalu weźmie także udział Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej, który w tym roku świętuje jubileusz 70-lecia swojego powstania.

Wszystkie chóry zaprezentują koncert muzyki sakralnej, który w piątek (31 maja) odbędzie się o godzinie 18:30 w Kościele Rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej oraz 70-lecia Chóru Akademickiego UMCS, 1 czerwca (w sobotę) o godz. 18:00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego odbędzie się prawykonanie utworu „Caelum et Terra” (Niebo i Ziemia), skomponowanego przez Romualda Twardowskiego do słów XVII-wiecznego poety Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Utwór wykonają połączone chóry z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy pod dyrekcją prof. Urszuli Bobryk.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments