Gwiazdy betlejemskie w czerwonym, białym, kremowym lub różowym kolorze są częścią świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak choinki, świąteczne wypieki i prezenty. Ta roślina wnosi radość oraz ciepło do domu. Podpowiadamy, jak dbać o nią, aby w dobrej formie doczekała świąt i Nowego Roku.

Poinsecja (gwiazda betlejemska) zawdzięcza popularność bogatej kolorystyce oraz różnorodnym rozmiarom. Warto podkreślić, że nie wymaga ona intensywnej pielęgnacji. Wystarczy kilka prostych sztuczek i odpowiednie ustawienie, a będzie cieszyć oko intensywnie kolorowymi przykwiatkami jeszcze długo po świętach.

Podczas zakupu poinsecji wybierajmy roślinę bez uszkodzeń, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Zwróćcie koniecznie uwagę, czy liście nie są zwiędnięte. Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe są oznaką świeżości. To pąki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Ważne, aby podczas drogi do domu chronić naszą roślinę przed chłodem i wiatrem, ponieważ jest wrażliwa na zimno.

Gwiazda betlejemska wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła. Roślina powinna stać z dala od przeciągów w temperaturze pomiędzy 15-22°C. Podlewając naszą roślinę należy zachować umiar, wystarczą regularne, małe porcje letniej wody. Nie wolno przelewać wody, jeżeli to nam się zdarzy, trzeba natychmiast odlać nadwyżkę wody. W okresie kwitnienia wystarczy podlewać poinsecję umiarkowanie raz na dwa dni. Aby zapobiec pojawianiu się plam i brązowych krawędzi na liściach, można raz na miesiąc dodać odżywkę. Trzeba pamiętać, że kondycja gwiazdy betlejemskiej jest uzależniona od warunków przechowywania w sklepie. Cała troska pójdzie na nic, jeżeli roślina stała w ruchliwym miejscu i przeciągu.

Więcej o pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments